Od začiatku tohto roka zahynulo vo vodách Lamanšského prielivu 52 migrantov, čo je najvyšší počet za roky, keď úrady vedú tieto štatistiky. Uviedla to Medzinárodná organizácia pre migráciu, podľa ktorej sa úmrtím dalo zabrániť. Experti usudzujú, že cesta je pre migrantov riskantnejšia ako predtým, pretože pašeráci ľudí člny čoraz viac preťažujú v snahe maximalizovať zisk, napísal dnes web stanice BBC.
Podľa štatistík IOM doteraz bol pre prisťahovalcov snažiacich sa dostať do Británie najtragickejší rok 2019, keď ich zomrelo 50. Do tohto počtu však bolo zahrnutých aj 39 vietnamských migrantov, ktorí sa udusili pri snahe prejsť hranicu v nákladnom priestore kamióna. Tento rok väčšina obetí cesty utonula alebo zomrela z iného dôvodu pri ceste po mori.
Britské ministerstvo vnútra uvádza, že kým v roku 2019 bol priemerný počet ľudí na jednom člne 11, tento rok je to 53.
"Čiastočne sa to dá vysvetliť tým, že pašeráci používajú väčšie člny. Ale dôkazy hovoria o tom, že pašeráci plnia každý čln viac a viac ľuďmi. To zvyšuje riziko pre ľudí na palube," povedal BBC expert na migráciu z Oxfordskej univerzity Peter Walsh.
Podľa britských úradov dorazilo od začiatku roka do krajiny na lodiach cez Lamanšský prieliv 22-tisíc migrantov. To približne zodpovedá vlaňajšiemu počtu, ale je to výrazne menej ako predvlani, keď priplávalo rekordných 45-tisíc ľudí.
Prieliv je častou, ale nebezpečnou cestou pre nelegálnu migráciu z Francúzska do Británie, ktorú využívajú migranti z Afriky aj Blízkeho východu. Hovorca ministerstva vyhlásil, že organizátori ciest "sa starajú len o zisk".
Londýn v súčasnosti usiluje o užšiu spoluprácu s Parížom v snahe rozbiť pašerácke gangy a znemožniť nelegálne a nebezpečné cesty prielivom. IOM apelovala na úrady, aby sprístupnili pre migrantov legálne cesty do krajiny a tým znížili riziko, ktoré imigranti podstupujú.