Extrémistické ideológie väčšinou za nepriateľa považujú Židov, Rómov, liberálov či LGBTI ľudí. Vyplýva to z Monitorovacej správy o stave extrémizmu na Slovensku za obdobie rokov 2022 a 2023, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
"V rámci trendu šírenia krajne pravicových ideí a hnutí zo zahraničia, ktoré prezentujú násilie ako legitímnu formu dosiahnutia svojich cieľov, je potrebné poukázať na novú formu organizovania aktivít ich prívržencov v kluboch podporujúcich fyzický tréning, nadobúdanie bojových zručností, biely nacionalizmus a aktivizmus v takzvaných bunkách siete Active Clubs," píše rezort v materiáli.
Medzi ďalšie trendy podľa správy patria militantný akceleracionizmus (hnutie s cieľom zrýchlenia rozkladu demokracie, poznámka TASR) či komunita nedobrovoľného celibátu, takzvaný incel.
Rezort zároveň upozornil, že antisystémový a protivládny extrémizmus nespadá do tradičných kategórií pravicového, ľavicového či násilného islamského extrémizmu a nie je ideologicky viazaný. "Je formovaný sociálno-ekonomickými, technologickými a geopolitickými faktormi, ako aj globálnymi krízami," vysvetlil.
Najväčšiu výzvu spomedzi moderných technológií predstavujú podľa monitorovacej správy naďalej sociálne siete. Nástroje umelej inteligencie zase umožňujú jednoduché generovanie propagandistického či manipulatívneho materiálu.
Podľa rezortu je výzvou aj gamifikácia, teda využívanie hráčskych a herných princípov v nehernom prostredí, ktorú extrémisti využívajú na zvýšenie angažovanosti a stotožnenie sa s obsahom.
"Videami tvorenými z perspektívy aktívneho hráča (strelca) s umiestneným nenávistným obsahom môžu u používateľov navodzovať dojem jednoduchosti, hravosti a príťažlivosti," uviedlo MV v správe.