Za jasotu tisícok ľudí a skandovania "Papa Francesco" dorazil dnes dopoludnia pápež František na zaplnený štadión kráľa Badouina v Bruseli. Pri omši pod šírym nebom blahorečil španielsku rehoľníčku Anu de Jesús, zakladateľku kláštorov v Španielsku, Francúzsku a Belgicku.
Jeho slovám načúvalo asi 39-tisíc prítomných z Belgicka, Nemecka, Holandska, ale tiež radu ďalších krajín. Priamo na štadióne boli tiež všetci členovia belgickej kráľovskej rodiny, bývalý kráľ Albert s manželkou Paolou i súčasný panovník Philippe a kráľovná Mathilde a ich deti.
"V čase poznačenom bolestnými škandálmi vo vnútri i mimo kresťanskej komunity ona a jej spoločníci priviedli späť k viere mnohých ľudí prostredníctvom svojich prostých životov v chudobe, plných modlitieb a práce," uviedol pápež na adresu Any de Jesús, ktorá žila na prelome 16. a 17. storočia. "Svojím spôsobom života pomáhala pozdvihnúť cirkev v čase veľkých ťažkostí," dodal.
Omša je posledným bodom trojdňovej návštevy hlavy katolíckej cirkvi v Belgicku. Popoludní zamieri späť do Vatikánu. Zatiaľ sprevádzala jeho cestu najmä vlna kritiky. V piatok za prítomnosti pápeža skritizoval katolícku cirkev za prípady sexuálneho zneužívania aj za snahy o ich ututlanie belgický premiér Alexander De Croo. Silné slová ale vtedy použil vo svojej reči aj belgický kráľ Philippe, ktorý žiadal, aby cirkev "neustále" pracovala na odčinení svojich zločinov a pomohla "obetiam uzdraviť sa".
Pápež na vlnu rozhorčenia zareagoval, keď v prejave na zámku Laeken povedal, že sa katolícka cirkev "musí hanbiť a žiadať o odpustenie" za sexuálne násilie spáchané duchovnými v Belgicku na maloletých. "Cirkev sa musí snažiť vyriešiť túto situáciu s kresťanskou pokorou a urobiť všetko pre to, aby sa to už neopakovalo," povedal pápež vo vystúpení pred belgickými predstaviteľmi.
Kvôli názorom na úlohu žien v spoločnosti si potom v sobotu pápež vypočul kritiku aj zo strany Katolíckej univerzity v Lovani.