Mnoho krajín vyzýva svojich občanov, aby z bezpečnostných dôvodov opustili Libanon. Niektoré z nich tiež znižujú počty zamestnancov svojich veľvyslanectiev v Bejrúte.
Štáty reagujú na izraelské vzdušné útoky z posledných dní zamerané na libanonské hnutie Hizballáh, ktoré zasiahli aj niektoré časti libanonskej metropoly. Pri jednom z nich v piatok zahynul šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh.
Nemecké ministerstvo zahraničia uviedlo, že zvyšuje krízovú úroveň na svojich diplomatických misiách v Bejrúte a tiež v Ramalláhu a v Tel Avive, píše agentúra AFP. To znamená, že rodinní príslušníci diplomatov budú evakuovaní do Nemecka či na bezpečné miesto v regióne.
"Personál na mieste sa zníži s ohľadom na to, aby misie boli stále schopné plniť svoje úlohy," uviedlo ministerstvo.
Americké ministerstvo zahraničia nariadilo odchod z Libanonu rodinným príslušníkom amerických diplomatov a povolilo odchod zamestnancov americkej ambasády v Bejrúte, ktorí nie sú nevyhnutne nevyhnutní pre chod úradu, napísala agentúra AP.
Súčasne Washington vyzval amerických občanov, aby Libanon opustili, kým možno využiť komerčné lety. Americká diplomacia zdôvodnila svoje kroky "leteckými údermi v Bejrúte a nestabilnou a nepredvídateľnou situáciou naprieč Libanonom".
Londýn vyzval britských občanov, aby Libanon opustili "prvým dostupným letom". To však bude čoraz ťažšie, keďže mnoho leteckých spoločností prestáva do Bejrútu lietať. Vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu a intenzívnejšie vzdušné útoky agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) dnes odporučila aerolíniám, aby nelietali do Libanonu ani do Izraela.