Čínska centrálna banka oddnes znížila úrokové sadzby. Sedemdňová repo sadzba poklesla o 0,2 percentuálneho bodu na 1,50 percenta, ďalšie tri sadzby klesli tiež o 0,2 bodu.
V utorok centrálna banka oznámila najväčšie opatrenie na podporu hospodárskeho rastu od pandémie covidu-19 a uviedla, že zníži sadzby, vtedy však nespresnila, kedy sa tak stane. Cieľom opatrenia je dostať ekonomiku z deflačnej stagnácie a nasmerovať ju späť k vládnemu cieľu rastu.
Cieľom zníženia sadzieb je "ďalšie posilnenie proticyklického prispôsobenia menovej politiky a podpora stabilného hospodárskeho rastu", uviedla centrálna banka. Guvernér Pchan Kung-šeng tiež predznamenal, že centrálna banka zváži prípadné ďalšie zníženie sadzieb do konca roka.
Zavedenie ďalších opatrení na podporu ekonomiky vo štvrtok oznámilo tiež politbyro ústredného výboru vládnucej komunistickej strany, a to na zasadnutí o hospodárskej situácii. Politbyro na čele s prezidentom Si Ťin-pchingom sa okrem iného zaviazalo vydávať štátne dlhopisy a využívať ich na lepšiu realizáciu "hnacej úlohy vládnych investícií".
Centrálna banka tiež v utorok oznámila zníženie priemernej úrokovej sadzby pri existujúcich hypotékach o pol percentuálneho bodu a zníženie požiadavky na minimálnu akontáciu úveru na 15 percent pri všetkých typoch obytných nehnuteľností. Očakáva sa, že tento krok uvoľní do bankového systému hotovosť v objeme jedného bilióna jüanov.
Čínsky trh s nehnuteľnosťami je od vrcholu v roku 2021 v silnom útlme. Peking v reakcii na to doteraz zrušil množstvo obmedzení pre nákup nehnuteľností a prudko znížil hypotekárne sadzby a požiadavky na akontáciu.
Zatiaľ sa však nepodarilo zvýšiť dopyt ani zastaviť prudký prepad cien realít. Kríza na trhu s nehnuteľnosťami ťažko dolieha na ekonomiku a ochromuje dôveru spotrebiteľov vzhľadom na to, že 70 percent úspor domácností je uložených v nehnuteľnostiach.
Opatrenia centrálnej banky aj politbyra tak predstavujú ďalší pokus obnoviť dôveru v druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Viaceré neuspokojivé štatistické údaje z posledného obdobia vyvolali obavy z dlhodobého spomalenia rastu.