Záplavy vytvorili veľké množstvo liahnísk pre záplavové komáre. "Tieto druhy sa liahnu masovo, čo pozorujeme už v týchto dňoch, keďže v liahniskách sa už teraz nachádza veľké množstvo lariev," priblížila Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).
Podotkla, že tieto druhy komárov zalietavajú aj niekoľko desiatok kilometrov a potrápia preto aj okolie zaplavených častí. "Do časti miest sa však stále nie je možné dostať, čo zhoršuje monitoring, ale aj prípadné zásahy. Preto sa treba pripraviť, že počet komárov bude vysoký," dodala Čabanová.
Zároveň priblížila, že síce záplavové komáre v našich podmienkach môžu prenášať vírus Tahyňa, ale ten zvyčajne nespôsobuje závažné ochorenie. "Preto ich z medicínskeho hľadiska nepovažujeme za významné prenášače," ozrejmila.
Avšak na domáce zvieratá môžu prenášať parazitické červy z rodu Dirofilaria, ktoré v prípade premnoženia môžu zapríčiniť aj smrť zvieraťa.
"Voči tomuto parazitovi sú však dostupné efektívne preventívne prípravky, ktoré odporúčame podávať počas celej sezóny komárov," uviedla Čabanová. Podotkla, že je potrebné si preštudovať príbalový leták na správnu aplikáciu prípravkov a možné kontraindikácie, zvlášť u niektorých plemien.