Japonská ministerka zahraničných vecí Jóko Kamikawová naliehala na svojho čínskeho náprotivka Wang Iho, aby Čína zaistila bezpečnosť japonských občanov a najmä detí, ktorí v krajine žijú.
Zástupcovia Tokia a Pekingu spolu podľa japonskej tlačovej agentúry Kjódó rokovali v New Yorku, kde začína zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Stretli sa po tom, čo minulý týždeň útočník ubodal japonského žiaka v meste Šen-čen na juhu Číny.
Kamikawová oznámila médiám, že požiadala Peking o detailné informácie o incidente. Zároveň Čínu vyzvala, aby okamžite zakročila proti protijaponským príspevkom na sociálnych sieťach a ďalších internetových stránkach.
Ministerka uviedla, že naliehala na Peking, aby prijal opatrenia proti takým komentárom, ktoré sú podľa nej priamo spojené s bezpečnosťou detí a sú absolútne neprípustné.
Ministerka dodala, že Čína by mala vynaložiť väčšiu snahu o odstránenie prekážok, ktoré bránia lepším vzťahom medzi oboma krajinami. Wang I podľa Kamikawovej odpovedal, že incident bol "individuálny prípad, ktorý sme tiež vidieť nechceli" a že sa s ním čínske úrady vysporiadajú v súlade so zákonom.
Wang tiež oznámil Kamikawovej, že Peking bude chrániť bezpečnosť všetkých cudzincov v Číne podľa zákona, a vyzval Tokio, aby na záležitosť pozeralo "s rozvahou a racionalitou a vyvarovalo sa politizovaniu alebo eskalácii," uviedlo čínske ministerstvo zahraničia.
"Čína svojich občanov neučí nenávidieť Japonsko," povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien s odkazom na nenávistné príspevky na sociálnych sieťach.
Pred školou v Šen-Čene sa zišlo mnoho obyvateľov Číny, aby tu položili kvety ako výraz zármutku nad smrťou chlapca. Vyjadrili svoj nesúhlas s násilím a volali po večnom priateľstve medzi čínskym a japonským ľudom, uviedol hovorca.
Desaťročný chlapec, ktorého rodičia boli Japonec a Číňanka, zomrel minulý štvrtok po tom, čo bol deň predtým pobodaný na ceste do japonskej školy v juhočínskom meste.
Podozrivého muža zadržala polícia na mieste činu. Útok sa stal v deň 93. výročia invázie Japonska do Číny v roku 1931. V konflikte podľa historikov prišlo o život 14 miliónov Číňanov a sto miliónov sa stalo utečencami.