Iba dva členské štáty Európskej únie (EÚ), Malta a Dánsko, predložia Európskej komisii (EK) svoje plány na zníženie dlhu v pôvodne stanovenom termíne do 20. septembra.
Väčšina ostatných vlád plánuje správy predložiť v októbri a niektoré aj neskôr. Informuje agentúra Reuters, ktorá sa vo štvrtok odvolala na zdroje oboznámené so záležitosťou.
Oneskorenia spochybňujú dôveryhodnosť nových fiškálnych pravidiel EÚ, ktoré sú v platnosti od apríla.
Ich cieľom je ukázať trhom, že členské štáty, z ktorých mnohé sú zaťažené vysokými verejnými dlhmi po pandémii nového koronavírusu a energetickej kríze, dokážu nasmerovať svoje verejné financie na cestu ozdravovania v horizonte štyroch až siedmich rokov.
V júni Komisia zaslala každej členskej krajine, ktorej verejný dlh presahuje strop EÚ na úrovni 60 percent hrubého domáceho produktu, návrhy, ako postupovať na ceste jeho znižovania.
Vlády majú do 20. septembra predložiť Komisii svoje plány redukcie dlhu spolu s návrhmi reforiem a investícií, ktoré by to umožnili.
Predstavitelia EÚ oboznámení s procesom však uviedli, že mnohé krajiny buď čakajú voľby, alebo po nedávnych voľbách ešte nemajú vlády, ktoré by sa mohli k takýmto plánom zaviazať.
Termín by mali dodržať len Malta a Dánsko, zatiaľ čo ďalších 20 krajín - Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Nemecko, Maďarsko, Estónsko, Írsko, Grécko, Španielsko, Taliansko, Cyprus, Lotyšsko, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko a Fínsko - by tak malo urobiť v októbri, uviedli zdroje. Zvyšných päť krajín - Litva, Rumunsko, Belgicko, Francúzsko a Rakúsko - by podľa zdrojov potrebovalo ešte viac času.