Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nemusí v septembri predložiť návrhy na novelizáciu zákonov o sociálnom poistení a starobnom dôchodkovom poistení.
"Predkladaný materiál bol pripravený po posúdení možnosti predloženia návrhov uvedených zákonov na septembrové rokovanie vlády Slovenskej republiky. V stanovenom termíne nie je možné predložiť návrhy zákonov a naplniť účel ich prijatia podľa pôvodne stanovených cieľov," uviedlo ministerstvo práce v predkladacej správe.
Novela zákona o sociálnom poistení by mala zase zaviesť ročné zúčtovanie poistného na účel naplnenia záväzkov z Programového vyhlásenia vlády v období rokov 2023 až 2027.
Vláda si stanovila za cieľ obnoviť reformný zámer zjednotenia daní, ciel a odvodov tak, aby miestom ich výberu bola finančná správa.
Rezort práce v súčasnosti vyhodnocuje, aký vplyv by malo zavedenie ročného zúčtovania v sociálnom poistení, pričom zvažuje aj iné prístupy k optimalizácii výberu poistného na sociálne poistenie, prípadne jeho ponechanie v aktuálnej podobe.
"Existujú pochybnosti o efektívnosti zavedenia ročného zúčtovania v sociálnom poistení. Podľa predbežných odhadov zavedenie ročného zúčtovania v sociálnom poistení okrem iného predstavuje značné výdavky na strane Sociálnej poisťovne, pričom len jednorazové náklady na zmenu a prípravu 22 informačných systémov Sociálnej poisťovne ohľadom jeho zavedenia podľa doteraz avizovaných informácií Sociálnou poisťovňou by znamenali výdavok vo výške 30 miliónov eur," priblížilo ministerstvo práce.
Doplnilo, že prevádzka a údržba informačných systémov by každoročne predstavovala výdavky vo výške 4,5 milióna eur. Zároveň by musela podľa rezortu práce poisťovňa prijať približne 3480 nových zamestnancov, čo predstavuje ďalšie náklady vo výške 9,3 milióna eur.
Finančné výdavky by si vyžadovala aj úhrada poštovného, čo by pri súčasných cenách stálo poisťovňu ročne viac ako päť miliónov eur. Zavedenie ročného zúčtovania v sociálnom poistení si tak podľa ministerstva práce vyžaduje dlhší čas na prípravu zmien.