Vo východoafrickom Sudáne zúri už rok a pol násilný boj o moc, ktorý sprevádza rabovanie múzeí a cenných archeologických pamiatok.
Organizácia OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru dnes kvôli tomu vyzvala medzinárodné spoločenstvo na ochranu sudánskeho kultúrneho dedičstva a na boj proti nelegálnemu obchodu s artefaktmi. Sama tiež predstavila viaceré opatrenia, vrátane školenia policajtov alebo satelitného sledovania. Rabovanie sa v posledných týždňoch vystupňovalo.
"V posledných týždňoch sa zdá, že ohrozenie kultúry dosiahlo nebývalú vážnosť. Dôkazom je rabovanie múzeí, pamiatkových a archeologických lokalít i súkromných zbierok," uvádza UNESCO.
Ozbrojenci podľa organizácie vyplienili okrem iného Sudánske národné múzeum, kde sa od roku 2019 vďaka prostriedkom z Talianska konala rekonštrukcia.
V múzeu sú cenné antické sochy a tiež archeologické zbierky vysokej historickej i materiálnej hodnoty, upozorňuje organizácia. Terčom rabovania bolo tiež etnografické múzeum Khalifa House v Omdurmáne či múzeum Nyala. UNESCO teraz preveruje správy o ukradnutých exponátoch a vyčísluje spôsobené škody.
UNESCO popri apeloch na medzinárodné spoločenstvo aj obchodníkov s umením chce ešte tento rok preškoliť v Káhire policajtov z okolitých krajín.
Najvýznamnejšie archeologické náleziská jeho pracovníci strážia pomocou satelitov. Zhruba 1700 najcennejších sudánskych exponátov bolo vďaka UNESCO zabalených a prevezených do bezpečia. UNESCO podporuje v ďalšej tvorbe tiež sudánskych umelcov, ktorí zostali v krajine.
Sudán je tretia najväčšia africká krajina, ktorá je veľmi bohatá na suroviny. Od apríla 2023 tam proti sebe bojuje armáda vedená generálom a faktickým vládcom krajiny Abdal Fattáhom Burhánom a polovojenské Jednotky rýchlej podpory bývalého Burhánovho zástupcu Muhammada Hamdana Dagala.
Konflikt vypukol v hlavnom meste Chartúmu a rýchlo sa rozšíril, rozpútal etnické krviprelievanie v Dárfúre a donútil milióny ľudí k úteku. Boje si podľa OSN doteraz vyžiadali najmenej 18 800 životov.