Pacienti a ich príbuzní v Taliansku čoraz častejšie napádajú zdravotnícky personál nemocníc. Za minulý rok úrady evidujú 16-tisíc fyzických a slovných útokov. Odbory združujúce lekárov a sestry teraz požiadali úrady, aby zvážili povolanie vojakov do nemocníc pre zabezpečenie ochrany zdravotníkov, napísal dnes britský portál The Guardian.
Paniku medzi zdravotníkmi vyvolal piatkový útok v nemocnici v meste Foggia v Apulii na juhu Talianska. Zhruba 50 príbuzných a priateľov 23-ročného dievčaťa, ktoré zomrelo po urgentnej operácii, napadlo zdravotníkov tak agresívne, že sa museli zabarikádovať. Na záberoch, ktoré sa hojne objavili aj na sociálnych sieťach, sú na zemi vidieť kvapky krvi, zatiaľ čo skupinka v plášťoch drží silou dvere.
O dva dni neskôr bol v rovnakej nemocnici hlásený ďalší útok, pri ktorom pacient kopal a bil tri sestry na pohotovosti. V utorok, rovnako v Apulii, napadol pacient lekára v nemocnici Francesco Ferrari v Casarane neďaleko mesta Lecce. Dva ďalšie útoky sú tento týždeň hlásené z okolia Neapola.
"Za posledných desať rokov nebola nikdy zaznamenaná takáto eskalácia brutality. Nikdy sme nedosiahli takú úroveň nebezpečnosti a agresivity. Naliehavo vyzývame ministra vnútra, aby sa zaoberal vážnosťou tejto situácie. Musí zvážiť nasadenie armády v zdravotníckych zariadeniach. Nemôžeme už dlhšie čakať," uviedol predseda odborového zväzu Nursing Up Antonio De Palma.
Násilie ako trestný čin odsúdila aj talianska profesijná organizácia zdravotníckych pracovníkov Fnopi. útoky podľa nej nemožno tolerovať a úrady majú zabezpečiť bezpečné pracovné prostredie.
Predseda Talianskej federácie lekárskych a vedeckých spoločností FISM Loreto Gesualdo navrhol zákon, podľa ktorého by ľudia, ktorí napadli zdravotníka, tri roky nemali nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť.