StoryEditor

Štát by mal viac financovať samosprávy, inak sa zastaví rozvoj v regiónoch, tvrdí ZMOS

11.09.2024, 16:04
Autor:
TASRTASR

Samosprávy už dlhý čas upozorňujú na zlú finančnú situáciu, ktorá sa netýka len menších obcí, ale aj veľkých miest. Očakávajú pomoc od štátu, pričom od ministerstva financií dostali prísľub, že sa tomu bude venovať.

Štát by mal dať samosprávam viac financií, inak hrozí, že sa zastaví rozvoj v regiónoch pre rok 2025. Samosprávy upozorňujú na to, že každý mesiac dostávajú o 50 percent menej financií z verejného rozpočtu a z tohto dôvodu sú nútené prijať rôzne opatrenia, ako napríklad vypnúť verejné osvetlenie v nočných hodinách či zvýšiť poplatok za komunálny odpad.

V stredu o tom na tlačovom brífingu informovali zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

"Plne sme si vedomí aj toho, že tá konsolidácia jednoducho musí prísť, ale situácia v samosprávach je vážna a treba si uvedomiť, že podľa štatistického parametra 25 percent obyvateľov Slovenska nemá žiadnu finančnú rezervu. Samozrejme, že nás štát nabádal na to, aby sme zvyšovali napríklad daň z nehnuteľností, respektíve aby sme si finančne pomohli takzvanými priamymi daňami," uviedol primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Na kritickú situáciu v regiónoch upozornil aj starosta obce Ratkovce Martin Červenka, ktorý zaznamenal počas leta najmä výpadok finančných prostriedkov pri organizovaní kultúrnych podujatí.

Bez pomoci podnikateľov a súkromných organizácií podľa neho nie je možné financovať nielen aktivity obcí a miest, ale najmä ich základné fungovanie.

Nedostatok peňazí vplýva aj na chod obce Nižný Hrušov, pričom jej starosta Ján Fenčák priblížil, že do konca augusta zaznamenali výpadok vo výške 37-tisíc eur. Spresnil, že ak štát vo väčšej miere finančne nepodporí samosprávy, tak v budúcnosti sa zastaví rozvoj v regiónoch.

Samosprávy už dlhý čas upozorňujú na zlú finančnú situáciu, ktorá sa netýka len menších obcí, ale aj veľkých miest.

Tie musia prijímať radikálne opatrenia, ktoré negatívne ovplyvňujú investičný rozvoj, poskytovanie základných služieb, plnenie povinností samospráv, nezamestnanosť aj chod miestnych úradov.

"Viacerí stoja pred rozhodnutím, ako ďalej financovať bežný chod samospráv. Nemajú na zaplatenie faktúr za elektriku, plyn, dohadujú si rôzne splátkové kalendáre a žiaľ, už nemajú možnosť ani ísť čerpať nejaké ďalšie úvery, aby si to mohli proste jednoducho preúverovať nejakým spôsobom. Čiže stav samosprávy je kritický a potrebujeme riešiť naše bežné potreby, bežný chod obce, ale nezabudnime aj na to, že ak nám štát nepomôže, tak sa nám zastaví čerpanie eurofondov a náš ďalší rozvoj do budúcna," dodal Fenčák.

Obce a mestá očakávajú pomoc od štátu, pričom od ministerstva financií dostali prísľub, že sa tomu bude venovať. Stabilnejšiemu financovaniu samospráv by mohlo podľa opozičného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) pomôcť aj zavedenie daňového mixu, teda výberu z dane fyzických osôb, ale aj časti z dane právnických osôb.

01 - Modified: 2025-01-16 21:49:32 - Feat.: - Title: Stavebný zákon musí byť prerokovaný vo februári, inak hrozí kolaps systému, tvrdí šéf ZMOS-u 02 - Modified: 2025-01-15 22:56:25 - Feat.: - Title: ZMOS žiada v regiónoch viac posádok rýchlej lekárskej pomoci 03 - Modified: 2025-01-10 05:22:52 - Feat.: - Title: Mala byť už v praxi, ešte ju nevidela ani vláda. Zásadná zdravotnícka reforma mešká 04 - Modified: 2025-01-09 14:47:09 - Feat.: - Title: Kybernetický útok na kataster vážne narušil fungovanie miest a obcí, varuje ZMOS 05 - Modified: 2024-12-31 11:59:47 - Feat.: - Title: Hlavnou prioritou ZMOS-u na rok 2025 zostáva financovanie miest a obcí a modernizácia, tvrdí Božík
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. január 2025 10:53