Stovky ľudí sa dnes zhromaždili pred jeruzalemským cintorínom na pohrebe Herša Goldberga-Polina, izraelsko-amerického rukojemníka, ktorý bol v nedeľu nájdený mŕtvy v Pásme Gazy, informovala agentúra AFP.
Izraelská armáda v nedeľu oznámila, že objavila jeho telo v tuneli na juhu palestínskeho územia spolu s ďalšími piatimi zabitými rukojemníkmi unesenými počas bezprecedentného útoku palestínskeho teroristického hnutia Hamas na Izrael 7. októbra minulého roka.
"Keď sme tento rok všade videli jeho tvár a to, za čo sa zasadzoval – slobodu, lásku a jednotu – mali sme pocit, že ho poznáme," povedal agentúre AFP Alon Kremer, šéf jeruzalemského futbalového klubu, ktorému Goldberg-Polin fandil. Rovnako ako mnohí v dave na sebe mal červené tričko vo farbách tímu s tvárou mladého Herša, ktorá bola po niekoľko mesiacov vystavená na plagátoch s nezvestnými v mnohých mestách v Izraeli i v zahraničí.
Tridsaťdvaročný Goldberg-Polin bol 7. októbra na hudobnom festivale Nova s tromi priateľmi, keď ozbrojenci z Gazy pod vedením Hamasu zaútočili na juh Izraela. Dvaja jeho priatelia boli zabití a on bol pri zajatí zranený. Na starších záberoch z priemyselných kamier bolo vidieť, že má amputovanú ľavú ruku.
Dvadsaťpäťročný Jean-Marc Liling, právnik a priateľ rodiny Goldberg-Polinových, povedal agentúre AFP so slzami v očiach, že "si myslel, že sa Herš vráti živý".
Pohreb sa konal súčasne s generálnym štrajkom, ktorý zvolal izraelský odborový zväz Histadrut, aby zvýšil tlak na vládu premiéra Benjamina Netanjahua v záujme uzavretia dohody s hnutím Hamas o prepustení zvyšných rukojemníkov. Izraelský súd zaoberajúci sa pracovným právom medzitým nariadil, aby odbory ukončili terajší generálny štrajk v krajine k 14:30 miestneho času (13:30 SELČ).
"Ako človek, ako otec a ako prezident Izraela chcem povedať, ako je mi to ľúto," povedal izraelský prezident Jicchak Herzog, ktorý na pohrebe prehovoril na žiadosť rodiny. "Ako veľmi ma mrzí, že sme v ten temný deň Herša neochránili. Ako veľmi ma mrzí, že sa nám ho nepodarilo priviesť domov, "dodal.
Vojna v Pásme Gazy sa začala vlani 7. októbra, keď ozbrojenci z Hamasu a ich spojenci v izraelskom pohraničí pozabíjali asi 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli. Vyše 100 rukojemníkov prepustili pri týždňovom prímerí koncom novembra, osem ich oslobodila izraelská armáda a necelé štyri desiatky priviezla armáda do Izraela mŕtvych. Teraz podľa armády v Gaze zostáva 97 rukojemníkov, z ktorých je však najmenej 33 po smrti.
Izraelská odveta si v Pásme Gazy podľa dnešného vyhlásenia úradov spravovaných Hamásom vyžiadala životy najmenej 40.786 ľudí, ďalších viac ako 94-tisíc ich utrpelo zranenia. Veľká časť Gazy bola od októbra zničená a drvivá väčšina tunajších 2,3 milióna obyvateľov prežíva vo veľmi ťažkých podmienkach mimo svojich domovov.