Matka muža zadržaného v Spojených štátoch pre ilegálne obchodovanie s Ruskom bola v Moskve vedúcou kancelárie spoločnosti, ktorá mala prepojenie s maďarským rezortom zahraničných vecí. Uvedená spoločnosť bola oficiálnym dodávateľom pre ruský rezort vnútra. Uviedol to v stredu portál 444.hu.
V americkom meste San Francisco zadržali minulý týždeň 46-ročného maďarského občana Benceho Horvátha, ktorý mal s ďalšími spolupáchateľmi napriek sankciám voči Rusku vyviezť do tejto krajiny rádiokomunikačné technológie amerického pôvodu. S odvolaním sa na americkú prokuratúru to uviedol v utorok portál 24.hu.
444.hu konštatoval, že Horváthova matka Margarita Ficzereová sa zaoberala vývozom takých istých zariadení do Ruska, pričom riadila moskovskú kanceláriu spoločnosti prepojenej s rezortom maďarskej diplomacie.
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí pre portál index.hu v tejto súvislosti uviedlo, že Ficzereová nebola zamestnankyňou maďarskej štátnej spoločnosti, ale pracovala pre ruskú partnerskú firmu Maďarskej agentúry pre rozvoj exportu HEPA. "Kancelária partnerskej spoločnosti bola v marci 2023 zrušená," podčiarkol rezort diplomacie.
Horváth žije najmenej 20 rokov v Španielsku. Portál 444.hu uviedol, že sa k identite jeho matky dopracoval prostredníctvom rôznych oficiálnych zdrojov i sociálnych sietí, a podrobne popísal pôsobenie syna s jeho španielskou manželkou na čele rôznych spoločností v Španielsku. Medzi nimi je aj podnik, ktorý obchodoval s Moskvou prostredníctvom zóny voľného obchodu v Dubaji.
444.hu pripomína, že meno zadržaného Maďara zverejnila americká prokuratúra. Podľa nemenovaného zdroja sa pri vypočúvaní pred americkými orgánmi prezentoval ako občan Španielska.
Horvátha zadržali 23. augusta po prílete na medzinárodné letisko v San Franciscu. Podľa amerických úradov Maďar a jeho spoločníci zriadili nadnárodnú obstarávaciu sieť, ktorá uzatvárala zmluvy priamo s rôznymi ruskými vládnymi agentúrami.
Pracovali na rozsiahlych projektoch, ako je budovanie operačných rádiokomunikačných systémov v ruskej Kurskej oblasti pri rusko-ukrajinských hraniciach.
Horváth údajne osobne zariadil nákup a pašovanie rádiokomunikačnej technológie amerického pôvodu koncovým užívateľom ruskej vlády prostredníctvom siete dcérskych spoločností v Španielsku, Srbsku, Maďarsku a Lotyšsku.