Juhokórejská štátna energetická spoločnosť Kórea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zaznamenala zvýšený záujem o svoje jadrové reaktory z Európy a Ázie.
V júli firma získala kontrakt za viac ako 15 miliárd eur na dodávku dvoch jadrových blokov do Českej republiky. Spoločnosť sa teraz priblížila k uzatvoreniu zmlúv so zákazníkmi vo Švédsku, Fínsku, Holandsku a v Slovinsku. V rozhovore s agentúrou Bloomberg to vyhlásil generálny riaditeľ KHNP Ču Ho-wang.
Po oznámení predaja do Českej republiky sa na firmu obrátili aj záujemcovia z Nórska a Kazachstanu, dodal Ču Ho-wang. Firma je tak na ceste k splneniu cieľa, ktorým je vývoz desiatich jadrových reaktorov do roku 2030.
Zmluva v Českej republike je prvým obchodom tejto kórejskej firmy v Európe. Zdôrazňuje výhodu Soulu v pretekoch o uspokojenie rastúceho záujmu o jadrovú energiu od krajín, ktoré sa snažia dekarbonizovať výrobu elektriny.
KHNP môže ťažiť aj z neochoty mnohých západných krajín nakupovať reaktory od lacnejších dodávateľov, ako je Čína a Rusko, a to kvôli obavám o bezpečnosť.
"Je to tvrdý boj, ale my sme v hre ďaleko pred všetkými ostatnými," povedal Ču Ho-wang. "Kórea má v tejto chvíli skutočne dobrú pozíciu, bez Číny a Ruska, ale nakoniec budeme musieť premýšľať o tom, ako im konkurovať."
Firma však má aj právne problémy. Americká spoločnosť Westinghouse podala odvolanie na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) proti výberu kórejskej spoločnosti a tvrdí, že KHNP využíva jej technológie a nemá právo ich vyvážať.
Westinghouse podal na KHNP v roku 2022 žalobu, ktorou sa snaží zabrániť podľa neho neoprávnenému zdieľaniu svojho duševného vlastníctva.
KHNP posilňuje spoluprácu so Spojenými štátmi. Okrem iného sa usiluje o uzavretie dlhodobých zmlúv na dodávky jadrového paliva a snaží sa riešiť spor s Westinghousom.
Ču Ho-wang dúfa, že sa spor s Westinghousom podarí vyriešiť ešte pred dokončením zmluvy v Česku.
Firma už predtým dodala štyri reaktory do Spojených arabských emirátov. Na domácom trhu chce do roku 2028 vyrábať vodík z jadrovej energie a do roku 2031 má v pláne dokončiť výstavbu malého modulárneho reaktora, povedal Ču Ho-wang.
Zložitosť jadrovej energetiky, vrátane obrovských počiatočných nákladov, oneskorenia pri výstavbe a prísne pravidlá pre bezpečnosť, podľa neho sťažujú realizáciu projektov na celom svete.
Najväčšou prednosťou Kórey je schopnosť poskytnúť komplexné balíčky včas a za stanovený rozpočet, dodal Ču Ho-wang.
"Máme veľmi diverzifikované portfólio - môžeme dodávať reaktory všetkých veľkostí, od veľkých po malé, a môžeme tiež pomôcť s modernizáciou starších reaktorov, aby sme predĺžili ich prevádzkovú životnosť," povedal Ču Ho-wang. "Súčasťou dohody v Česku bol aj návrh na výstavbu závodu na vodík, ktorý by využíval jadrovú energiu," dodal.