Úrady v Konžskej republike zaznamenali 21 prípadov opičích kiahní, uviedol v nedeľu minister zdravotníctva Gilbert Mokoki.
Podľa jeho slov úrady v tejto stredoafrickej krajine "od začiatku roka zaregistrovali 158 podozrivých prípadov", z ktorých "21 sme potvrdili". Posledné dva prípady boli nahlásené iba vo štvrtok, dodal minister.
Počet prípadov tohto infekčného ochorenia, známeho aj pod označením mpox, sa zvýšil vo východnej a strednej Afrike, ale vírus bol zistený aj v Ázii a Európe, pričom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v tejto súvislosti vyhlásila medzinárodný stav ohrozenia.
Vírus bol zaznamenaný v piatich z 15 regiónov Konžskej republiky, pričom obzvlášť postihnuté sú lesnaté oblasti Sangha a Likouala na severe krajiny. Nový variant opičích kiahní sa rozšíril v susednej Konžskej demokratickej republike (KDR) a tento rok usmrtil už viac ako 570 ľudí.
Mokoki uviedol, že epidémia v Konžskej republike nie je alarmujúca, ale apeloval na ľudí, aby prijali preventívne opatrenia ako napríklad pravidelné umývanie si rúk.
Hoci opičie kiahne sú známe už niekoľko desaťročí, v ostatnom čase je príčinou nárastu počtu prípadov nový smrteľnejší a prenosnejší kmeň známy ako Clade 1b.
Vírus prvýkrát objavili u ľudí v roku 1970 na území dnešnej KDR. Na človeka ho prenášajú infikované zvieratá, ale môže sa preniesť aj z človeka na človeka pri blízkom fyzickom kontakte. Ochorenie spôsobuje horúčku, bolesti svalov a veľké kožné lézie pripomínajúce vredy.