Americký dolár oslabuje ku košu popredných svetových mien. Dnešná revízia údajov o tvorbe pracovných miest v USA príliš nezmenila pravdepodobnosť, že centrálna banka USA v septembri pristúpi k výraznejšiemu zníženiu úrokov. Údaje však boli zverejnené neskôr, ako bolo naplánované, čo spôsobilo na trhu zmätok a čiastočné rozkolísanie obchodovania.
Okolo 17:55 nášho času dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,2 percenta a pohyboval sa okolo 101,2 bodu.
Euro voči doláru rástlo o 0,1 percenta na 1,1144 dolára. Kurz dolára k jenu bol takmer bez zmeny, pohyboval sa okolo 145,15 JPY. Euro voči jenu posilňovalo o 0,2 percenta na 161,78 JPY.
Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že americká ekonomika vytvorila za rok do konca marca 2024 o 818-tisíc pracovných miest menej, ako sa pôvodne uvádzalo.
Obchodníci očakávali, že revízia ukáže, že v období od apríla 2023 do marca 2024 vzniklo v USA o 600-tisíc až jeden milión pracovných miest menej. Analytik firmy ForexLive Adam Button uviedol, že údaje neposkytujú Fedu príliš silný dôvod na zníženie úrokov v septembri až o pol percentuálneho bodu.
Trhy teraz dávajú šancu 33 percent tomu, že Fed na svojom zasadnutí v septembri zníži úroky o pol percentuálneho bodu. Pravdepodobnosť zníženia o štvrť percentuálneho bodu je 67 percent.
Obchodníci sa teraz zamerajú na piatkový prejav šéfa Fedu Jeroma Powella na ekonomickom sympóziu v Jackson Hole. Budú sledovať, či poskytne nové indície ohľadom možného rozsahu zníženia úrokov budúci mesiac a či Fed plánuje pokračovať so znižovaním úrokov na každom ďalšom zasadnutí.
V piatok by mal tiež vystúpiť v japonskom parlamente guvernér japonskej centrálnej banky (BOJ) Kazuo Ueda. Bude tu hovoriť o rozhodnutí banky z minulého mesiaca zvýšiť úrokové sadzby. Viac ako polovica ekonómov opýtaných agentúrou Reuters očakáva, že BOJ do konca roka ešte zvýši úrokové sadzby, pravdepodobne v decembri.