Strieborný poklad obsahujúci sedem náramkov z vikinskej doby našiel študent archeológie v lokalite ležiacej severne od druhého najväčšieho dánskeho mesta Aarhusu. Informovalo o tom dnes dánske múzeum Moesgaard, podľa ktorého majú nájdené predmety spojitosť s Ruskom, Ukrajinou a Britskými ostrovmi.
Múzeum Moesgaard vo vyhlásení oznámilo, že náramky objavil 22-ročný Dán, keď oblasť, kde kedysi bola vikingská osada, prehľadával v tomto roku s pomocou detektora kovu.
"Nález podporuje názor, že Aarhus bol centrom vikinského sveta," uviedol historik Kasper H. Andersen, ktorý v múzeu zameranom na archeológiu a etnografiu pracuje.
Archeológovia odhadujú, že náramky pochádzajú z 9. storočia, teda zo začiatku vikinskej éry, ktorá trvala zhruba od roku 793 do roku 1066 nášho letopočtu.
Jeden z náramkov sa radí k známemu typu týchto šperkov, ktorý má pôvod vo vikingských osadách na území dnešného Ruska a Ukrajiny a ktorý bol neskôr kopírovaný v severskom regióne, uviedlo múzeum. Tri ďalšie patria k štýlu bežnému vo vtedajšej dobe na juhu severskej oblasti. Posledné tri náramky nie sú zdobené a podľa múzea pochádzajú zo Škandinávie a Anglicka.
Celkovo náramky vážia vyše 500 gramov, uviedlo múzeum. Dodalo, že striebro patrilo vo vikinskej dobe k platidlám a tiež demonštrovalo majetnosť vlastníkov.
Múzeum Moesgaard je známe predovšetkým ako miesto, kde je k videniu takzvaný Grauballský muž. Telo muža, násilne zabitého pred asi 2000 rokmi, sa výnimočne dobre zachovalo, pretože až do jeho objavu v roku 1952 spočívalo v miestnom rašelinisku.