Ceny ropy sa dnes zvyšujú, k rastu im pomáha štatistika zo Spojených štátov, ktorá zmiernila obavy z blížiacej sa recesie najväčšej svetovej ekonomiky. Naďalej však pretrvávajú obavy zo spomalenia globálneho dopytu po rope, ktoré podľa analytikov rast ceny čiastočne brzdí.
Okolo 16:30 nášho času cena severomorskej ropy Brent vykazovala rast o 1,2 percenta nad 80,70 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala 1,1 percenta a predávala sa za 77,80 dolára za barel.
Dnešné štatistiky ukázali, že maloobchodné tržby v USA v júli vzrástli viac, ako sa očakávalo. Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti sa potom zvýšil menej, ako predpokladali analytici.
"Údaje o maloobchodných tržbách v USA spolu s číslami o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti v USA poskytli trhu množstvo pozitívnych správ," povedal podľa agentúry Reuters analytik spoločnosti Zaye Capital Markets Naeem Aslam.
Ceny ropy naďalej podporuje aj napätie na Blízkom východe, trhy sa obávajú možnej reakcie Iránu na zabitie vodcu palestínskej teroristickej skupiny Hamas z minulého mesiaca. Traja vysokí predstavitelia Iránu uviedli, že len dohoda o prímerí v Pásme Gazy by Iránu zabránila v priamej odvete za atentát.
"Nad trhom s ropou stále visí geopolitické riziko. Stále nie je jasné, akým spôsobom a či vôbec Irán Izraelu odpovie, "uviedli analytici ING.
V stredu ceny oboch kontraktov na ropu klesli o viac ako jedno percento. Dôvodom bola správa o nečakanom raste zásob ropy v USA v uplynulom týždni, a to o 1,4 milióna barelov. Analytici naopak čakali zníženie zásob, v priemere o 2,2 milióna barelov. Zásoby sa zvýšili po prvý raz od konca júna. Rast zásob vyvoláva obavy zo slabšieho dopytu.
Rast trhu brzdí aj slabá štatistika z Číny, ktorá vyvoláva obavy o dopyt v krajine. Najnovšie správy ukázali, že rast produkcie čínskych tovární v júli spomalil a produkcia rafinérií klesla štvrtý mesiac po sebe.