Obyvatelia Sevilly a ďalších miest v juhošpanielskom regióne Andalúzia sa obávajú šírenia západonilskej horúčky. Píše o tom dnes denník El País.
V Seville a okolí v súvislosti s touto chorobou zomreli v júli dvaja ľudia a miestni sa obávajú, že by sa západonílska horúčka mohla začať v tejto oblasti nekontrolovane šíriť. Za prísnejšie opatrenia a efektívnejšiu prevenciu vyšlo v pondelok do ulíc demonštrovať na 2-tisíc ľudí.
Zdravotnícke úrady v Andalúzii situáciu sledujú cez odchyt komárov, ktoré chorobu prenášajú, a testovanie ľudí a zvierat. Výskyt západonílskej horúčky potvrdili úrady v okolí Sevilly a Córdoby. Dnes úrady potvrdili výskyt choroby na oboch brehoch rieky Guadalquivir. V júli v súvislosti s chorobou zomreli dve ženy a niekoľko ďalších ľudí bolo hospitalizovaných.
Informácie o šírení tejto choroby vyvolali medzi obyvateľmi obavu. V pondelok sa na manifestácii za prísnejšie opatrenia a kontrolu šírenia choroby zišlo v meste La Puebla del Río pri Seville, kde zomrela jedna z nakazených žien, asi 2-tisíc ľudí.
"Toto nebude len nílska choroba," uviedol hovorca organizátorov Juan José Sánchez. Podľa obyvateľov je situácia na mieste oveľa horšia, ako by sa mohlo zdať z oficiálnych údajov. Podľa obyvateľky Raquel Herreraovej je mesto Pueblo del Río vo večerných hodinách ľudu prázdne.
"Sme zatvorení doma, máme strach, pretože sa nakazili deti, a potrebujeme pokoj," povedala žena novinárom.
Kritike obyvateľov čelia aj regionálne a mestské úrady. Podľa demonštrantov totiž nevynaložili dostatočné úsilie a prostriedky na prevenciu a zastavenie choroby. Západonílska horúčka sa v oblasti vo väčšej miere totiž nešíri po prvý raz.
Podľa denníka El País úrady nenariadili uskutočniť ošetrenie proti komárím larvám napríklad v poliach, kde sa pestuje ryža. Kvôli jarným dažďom a neskoršiemu teplému počasiu sa tam komáre výrazne rozmnožili.
Vírus západonílskej horúčky sa do ľudského tela dostane bodnutím komára, predovšetkým druhu, ktorý parazituje na vtákoch. Z človeka na človeka sa vírus neprenáša.
Okolo 80 percent nakazených podľa úradov nemá žiadne príznaky, okolo 20 percent má príznaky mierne, napríklad horúčku a bolesti hlavy, menej ako jedno percento nakazených sa však potýka s komplikáciami, ako je zápal mozgových blán. Ohrozené sú najmä deti, staršie osoby a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Pri vážnom priebehu môže byť táto choroba aj smrteľná.