Americký dolár po štatistike z júlového vývoja na trhu práce v Spojených štátoch dnes výrazne klesá, dostal sa až na štvormesačné minimum. Správa medzi analytikmi posilnila očakávania, že americká centrálna banka v septembri zníži úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu.
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, krátko po 17:00 nášho času strácal 1,2 percenta na 103,21 bodu.
Cez deň sa prepadol až na 103,16 bodu, a bol tak najnižšie od 14. marca. Zároveň to bol jeho najväčší jednodňový prepad od vlaňajšieho novembra. Euro k doláru pridávalo 1,2 percenta na 1,0918 dolára, k japonskému doláru jeden dolár odpisoval 1,9 percenta na 146,48 jenu.
Americká ekonomika v júli vytvorila zhruba 114-tisíc nových pracovných miest, čo je výrazne menej, ako sa očakávalo. Miera nezamestnanosti v USA prekvapivo vzrástla na 4,3 percenta z júnových 4,1 percenta. Dostala sa tak na najvyššiu úroveň od októbra 2021.
"Takto vyzerá strach o rast. Trh si teraz uvedomuje, že ekonomika naozaj spomaľuje," uviedol analytik Wasif Latif zo spoločnosti Sarmaya Partners.
Podľa nástroja FedWatch burzovej spoločnosti CME investori teraz vidia 71-percentnú pravdepodobnosť, že Fed v septembri zníži sadzby o pol percentuálneho bodu. Pred zverejnením dnešnej štatistiky z trhu práce investori pravdepodobnosť zníženia o pol bodu videli na 31 percent a vo štvrtok na 22 percent.
Zníženie sadzieb najmenej o štvrť percentuálneho bodu je plne zahrnuté v cenách. Do konca roka sa teraz očakáva uvoľnenie sadzieb o viac ako jeden percentuálny bod, napísala agentúra Reuters.