Najmenej 167 ľudí zahynulo pri zosuvoch pôdy, ktoré v noci na utorok spôsobili silné dažde v juhoindickom štáte Kérala. Medzi obeťami je aj 22 detí. Ďalších 191 osôb je stále nezvestných, vyplýva z novej bilancie indických úradov, o ktorej dnes informoval server The Indian Times.
Zosuvy zasiahli kopcovitý región v okrese Vajanád, kde porovnávali so zemou domy, vyvracali stromy a strhávali mosty. Zranenia utrpelo viac ako 200 ľudí, na 1500 osôb sa podľa indickej armády podarilo zachrániť. Medzi obeťami je množstvo robotníkov, ktorí boli zamestnaní na čajových plantážach, uviedli miestne médiá.
"Zosuvy sa odohrali hore v kopcoch a následne poznamenali údolné oblasti. Teraz sa zameriavame na prehľadanie celej hornej oblasti, aby sme našli ľudí, ktorí tam uviazli, a aby sme odtiaľ dostali čo najviac tiel, "povedal agentúre Reuters miestny predstaviteľ Adžit Kumár. Do provizórnych prístreškov bolo evakuovaných viac ako 8300 ľudí, na mieste boli tiež zriadené poľné nemocnice.
"To, čo sa vo Vajanáde stalo, nie je prírodná katastrofa, ale katastrofa spôsobená človekom. To nehovorím len ja. Hovoria to ekologickí odborníci z Kéraly, "komentoval nešťastie Tedžasví Súrja z vládnucej Indickej ľudovej strany (BJP). Za posledných päť až šesť rokov sa podľa neho zo všetkých zosuvov pôdy, ktoré sa v krajine odohrali, stalo šesťdesiat percent v Kérale. V roku 2020 kéralský úrad pre zvládanie katastrof nariadil kéralskej vláde, aby vysťahovala 4000 rodín zo všetkých nelegálnych osád na východnom svahu Západného Ghátu vo Vajanáde, čo tamojšia správa ignorovala. Južné štáty Indie z väčšiny ovláda vládna opozícia.
Prácu stoviek záchranárov v utorok komplikoval extrémne silný dážď, ktorý by mal podľa meteorológov dnes čiastočne zoslabnúť. Pršať v oblasti má ale celý deň. Záchrannú operáciu navyše sťažujú zablokované prístupové cesty a nestabilný terén.
Počas monzúnového obdobia, ktoré trvá od júna do septembra, India pravidelne zažíva silné povodne. Monzúny sú kľúčové pre miestne poľnohospodárstvo, ale často pôsobia aj značné škody. Vedci varujú, že kvôli klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu začínajú byť monzúny nepredvídateľnejšie a chaotickejšie.