V Británii sa v utorok začalo verejné vyšetrovanie, či sa dalo zabrániť bombovému útoku v Omaghu v roku 1998. Správa pochádza z tlačovej agentúry AFP.
Pri najsmrteľnejšom teroristickom čine za tri desaťročia sektárskeho násilia v Severnom Írsku 15. augusta 1998 v rušnom centre mesta Omagh explodovala silná bomba v aute a zabila 29 ľudí vrátane tehotnej ženy a zranila ďalších 220 osôb.
Nezávislé vyšetrovanie priamo v meste Omagh sa pokúsi určiť, či orgány Spojeného kráľovstva mohli primerane podniknúť kroky na prekazenie tohto útoku. K výbuchu došlo štyri mesiace po podpísaní Veľkopiatkovej dohody, ktorej cieľom bolo ukončiť dlhoročný konflikt o britskú správu v Severnom Írsku.
Konflikt v Severnom Írsku, nazývaný aj The Troubles (Problémy), si od konca 60. rokov po záver 90. rokov vyžiadal 3000 mŕtvych.
Útok spáchala disidentská republikánska skupina Real IRA bojujúca proti mierovej dohode a ľudí v celom regióne zjednotil okolo Veľkopiatkovej dohody uzavretej medzi unionistami podporujúcimi Spojené kráľovstvo, nacionalistami podporujúcimi Írsku republiku a vládami oboch krajín.
Vyšetrovanie je nezávislé od vlády a iných štátnych orgánov. Nadväzuje na odporúčanie sudcu z roku 2021, že údajné bezpečnostné nedostatky v období pred útokom si vyžadujú ďalšie preskúmanie.
Rodiny obetí výbuchu dlhé roky viedli právne spory v rámci série vyšetrovaní, trestných a občianskoprávnych konaní a odvolaní. V súvislosti s týmto bombovým útokom však nebol nikto odsúdený.
Predseda vyšetrovacieho výboru Alan Turnbull uviedol, že v prvej fáze sa budú zhromažďovať informácie a materiály a v druhej fáze sa budú prešetrovať dôkazy. Turnbull prisľúbil, že vyšetrovanie bude "prísne a odvážne".