StoryEditor

Kôra stromov je dôležitá pri odstraňovaní metánu z ovzdušia. Ten spôsobuje globálne tepľovanie

28.07.2024, 23:13
Autor:
ČTKČTK

Od predindustriálnej doby je metán zodpovedný za približne 30 percent globálneho otepľovania, pričom jeho emisie v súčasnosti rastú najrýchlejšie od 80. rokov 20. storočia.

Mikrobi v kôre stromov zohrávajú životne dôležitú úlohu pri odstraňovaní metánu z atmosféry. Zistili to vedci z Birminghamskej univerzity, o ktorých novej štúdii informoval spravodajský server The Guardian.

Metán patrí medzi skleníkové plyny. Je produktom poľnohospodárstva a spaľovania fosílnych palív a je 28-krát silnejší ako oxid uhličitý. V atmosfére však zostáva kratší čas.

Od predindustriálnej doby je metán zodpovedný za približne 30 percent globálneho otepľovania, pričom jeho emisie v súčasnosti rastú najrýchlejšie od 80. rokov 20. storočia.

Tím autorov štúdie Birminghamskej univerzity, ktorá bola publikovaná v časopise Nature a viedol ju profesor Vincent Gauci, skúmal úroveň absorpcie metánu v tropických lesoch v Amazonii a Paname, v listnatých lesoch mierneho pásma vo Wytham Woods v Oxfordshire v Británii a v ihličnatých lesoch severného pásma vo Švédsku.

Zistilo sa, že úroveň absorpcie metánu je najvyššia v tropických lesoch, pravdepodobne vďaka schopnosti mikrobov prospievať v teplých a vlhkých podmienkach.

Predtým sa malo za to, že jediným suchozemským pohlcovačom metánu je pôda. Baktérie v pôde tento plyn dokážu pohlcovať a rozkladať a využívať ho ako zdroj energie. Gauci však uviedol, že tento výskum poukázal na "pozoruhodný nový spôsob, akým stromy poskytujú životne dôležitú klimatickú službu".

Klimatická konferencia OSN (COP26), ktorá sa konala v roku 2021 v škótskom Glasgowe, si okrem iného stanovila za cieľ znížiť emisie metnu o 30 percent do konca tohto desaťročia. Aby sa tento cieľ podarilo dosiahnuť, je podľa Gauciho potrebné sadiť ďalšie stromy a znížiť odlesňovanie.

Vysádzanie stromov sa stalo kľúčovou súčasťou taktiky v boji proti klimatickej kríze. Iný výskum, ktorý bol zverejnený tento týždeň v časopise Nature Climate Change, však ukazuje, že by jednotlivé krajiny mali zvážiť výhody a nevýhody výsadby stromov, pretože prirodzená obnova lesa je za určitých okolností nákladovo efektívnejšia.

Jacob Bukoski, vedec z lesníckej fakulty americkej Oregonskej štátnej univerzity, a jeho tím analyzovali pre účely štúdie údaje z tisícov zalesňovacích lokalít v 130 krajinách. Zistili, že prirodzená obnova by bola počas 30 rokov nákladovo najefektívnejšia na 46 percentách skúmaných plôch, zatiaľ čo výsadba by bola nákladovo efektívnejšia na 54 percentách z nich.

"Všeobecne povedané, môžeme nechať lesy, aby sa obnovovali samy, čo je pomalé, ale lacné, alebo zvoliť aktívnejší prístup a vysádzať ich, čo rast urýchli, ale je to drahšie," povedal Bukoski.

01 - Modified: 2025-06-02 14:19:54 - Feat.: - Title: Ako sa zmení klíma v ďalších piatich rokoch. Pravdepodobnosť prekročenej hranice oteplenia vysoko stúpla 02 - Modified: 2025-05-27 12:27:07 - Feat.: - Title: Vedci: Vzostup hladiny morí spôsobí katastrofickú migráciu do vnútrozemia 03 - Modified: 2025-05-19 10:54:09 - Feat.: - Title: 10 percent najbohatších môže za dve tretiny globálneho otepľovania. Štúdia varuje pred neriešením problému 04 - Modified: 2025-05-07 09:04:04 - Feat.: - Title: Zem sa otepľuje, Slovensko to necháva chladným a mešká s opatreniami, upozorňuje NKÚ 05 - Modified: 2025-04-23 13:26:14 - Feat.: - Title: Nezvyčajná anomália. Priebeh globálnych teplôt vzdoruje klimatickým predpovediam
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
17. jún 2025 15:29