StoryEditor

Chorvátsko vyhlásilo troch čiernohorských politikov za nežiaduce osoby

25.07.2024, 17:00
Autor:
TASRTASR

Všetci traja politici patrili medzi hlavných podporovateľov uznesenia, ktoré koncom júna prijal čiernohorský parlament a ktoré označilo vraždy v koncentračnom tábore Jasenovac za genocídu.

Chorvátske úrady v utorok vyhlásili troch vysokopostavených koaličných politikov v Čiernej Hore za nežiaduce osoby. Urobili tak v súvislosti s ich úlohou pri prijatí uznesenia čiernohorského parlamentu, v ktorom poslanci označili vraždy v koncentračnom tábore Jasenovac počas druhej svetovej vojny za genocídu.

Informuje o tom agentúra AP, portál European Western Balkans a vyhlásenie chorvátskeho ministerstva zahraničných vecí.

V diplomatickej nóte chorvátske ministerstvo zahraničných vecí informovalo Čiernu Horu, že predseda parlamentu Andrija Mandić, poslanec Milan Knežević a podpredseda vlády Aleksa Bečić majú zakázaný vstup do Chorvátska.

Všetci traja politici patrili medzi hlavných podporovateľov uznesenia, ktoré koncom júna prijal čiernohorský parlament a ktoré označilo vraždy v koncentračnom tábore Jasenovac za genocídu.

Tábor Jasenovac zriadil počas druhej svetovej vojny chorvátsky režim ustašovcov, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom. Podľa odhadov ustašovci v Jasenovaci zavraždili viac ako 77-tisíc väzňov najmä srbského, židovského a rómskeho pôvodu.

Záhreb vo svojom stanovisku uviedol, že uznesenie čiernohorského parlamentu je neakceptovateľné, nevhodné a nepotrebné a jeho zámerom nie je uctiť si pamiatku obetí, ale zneužiť ju na krátkodobé politické ciele.

"Ich konanie nemožno v žiadnom prípade považovať za dobre mienené a nie je ani v súlade s deklarovaným cieľom Čiernej Hory, ktorým je členstvo v Európskej únii," uvádza ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

Diskusia ohľadom rezolúcie o tábore Jasenovac v Čiernej Hore začala po tom, čo Podgorica podporila uznesenie Valného zhromaždenia OSN, ktoré označilo masaker Bosniakov v Srebrenici za genocídu. V roku 1995 ho vykonali srbské jednotky, ktoré zavraždili viac ako 8000 Bosniakov.

V Čiernej Hore žije viac ako 600-tisíc Srbov. Prosrbské strany, ktoré majú v súčasnosti v parlamente väčšinu, preto požadovali prijatie podobného uznesenia aj ohľadom tábora Jasenovac.

Analytici pre portál European Western Balkans upozorňujú, že prijatím uznesenia sa protieurópske strany v Čiernej Hore pravdepodobne snažia spomaliť integračný proces s EÚ vytvorením napätia medzi Podgoricou a Záhrebom.

01 - Modified: 2024-09-07 15:46:50 - Feat.: - Title: V Chorvátskom prírodnom parku zaútočil na muža medveď 02 - Modified: 2024-09-06 13:59:02 - Feat.: - Title: Slovensko a Chorvátsko majú dobré bilaterálne vzťahy, vyhlásil Blanár 03 - Modified: 2024-08-28 21:24:08 - Feat.: - Title: Rezort zahraničia varuje dovolenkárov, v Chorvátsku sa nachádza nebezpečná baktéria. Ktoré pláže sú rizikové? 04 - Modified: 2024-08-28 10:01:39 - Feat.: - Title: Hasiči pri Splite bojujú s rozsiahlym požiarom, turisti zo strachu pred plameňmi odchádzajú z oblasti 05 - Modified: 2024-08-20 14:28:03 - Feat.: - Title: Jadranské pobrežie zaplavil smradľavý sliz. Zasiahnuté sú aj obľúbené letoviská
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
15. september 2024 15:49