Čína a Rusko dnes uskutočnili spoločnú leteckú hliadku na Beringovom mori. V reakcii na čínske a ruské lietadlá v blízkosti Aljašky odštartovali americké a kanadské stíhačky; Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany (NORAD) ale situáciu nevyhodnotilo ako hrozbu, informovala agentúra Reuters.
Hovorca čínskeho ministerstva obrany potvrdil, že Čína a Rusko usporiadali spoločné strategické letecké hliadky nad Beringovým morom v súlade s ročným plánom vojenskej spolupráce.
Ich cieľom je podľa jeho slov prehĺbenie vzájomnej dôvery a koordinácia medzi oboma armádami. Hliadky neboli zamerané na žiadne tretie strany a "nemajú nič spoločné so súčasnou medzinárodnou situáciou", dodal hovorca.
Spoločné hliadky potvrdilo tiež ruské ministerstvo obrany, ktoré citovala tlačová agentúra RIA. Lietadlá podľa neho nenarušili vzdušný priestor iných krajín.
Dva čínske a dva ruské bombardéry boli zachytené pri prelete nad medzinárodnými vodami blízko Aljašky a v reakcii na to boli do vzduchu vyslané americké a kanadské stíhačky, uviedol NORAD.
Čínska a ruská vojenská aktivita nebola považovaná za hrozbu. "NORAD bude aj naďalej monitorovať aktivity konkurenčných krajín v blízkosti Severnej Ameriky a reagovať na ich prítomnosť," dodal NORAD v tlačovej správe, ktorú citovala agentúra AP.
Kým ruská armáda je v severnom Pacifiku aktívna už dlho, Čína sa v posledných rokoch stala novým aktérom, pretože jej rastúce námorníctvo a letectvo rozširuje svoju prítomnosť ďalej od brehov krajiny.
Čínske námorné lode sa naposledy objavili v medzinárodných vodách blízko Aljašky v polovici júla, keď pobrežná stráž zbadala štyri lode vo výlučnej ekonomickej zóne USA, ktorá sa rozkladá 200 námorných míľ (370 km) od pobrežia.