V Nowogarde na severozápade Poľska dnes úrady nechali zbúrať pomník Bratstva v zbrani oslavujúceho spojenectvo sovietskej a poľskej armády. Búranie sa symbolicky odohralo na niekdajší najväčší sviatok komunistického Poľska, ktorý pripomínal vyhlásenie novej prosovietskej poľskej vlády z roku 1944, ktoré ale v skutočnosti vopred schválil sovietsky diktátor Josif Stalin, uviedol server Wirtualna Polska.
Búrania sa zúčastnil šéf Inštitútu národnej pamäti Karol Nawrocki a starosta mesta Michal Wiatr. Išlo o 41. pomník zbúraný od predvlaňajšej výzvy Nawrockého na čisto verejný priestor od pozostatkov komunizmu, dodal server.
"Ten objekt rozdeľuje, vyvoláva rozpory medzi obyvateľmi mesta, a preto preň nie je miesto vo verejnom priestore. Je tiež jednoducho škaredý. Osobne sa neviem dočkať, kým prestane zacláňať vo výhľade na jazero z námestia Slobody," vyhlásil starosta pred niekoľkými dňami.
Šéf štetínskej odbočky IPN označil pamätník za "urážku všetkých, ktorí bojovali za slobodné Poľsko", a pripomenul, že Červená armáda Poľsko neoslobodila, ako hlásala komunistická propaganda, ale zotročila a jej postup krajín sprevádzali vraždy, znásilňovanie a lúpeže.
V Poľsku po druhej svetovej vojne vzniklo okolo 500 pomníkov vyjadrujúcich vďačnosť Červenej armáde; tá v skutočnosti do Poľska najprv vpadla na základe tajného dojednania medzi Berlínom a Moskvou v septembri 1939, vtedy ako spojenec nacistického Nemecka.
Pomník Bratstva v zbrani vznikol z iniciatívy miestnych komunistov a bol odhalený 7. novembra 1972 na výročie boľševickej revolúcie v Rusku. Na podstavci boli dvaja stredovekí rytieri.
O zrušenie pomníka v Novogarde usiloval IPN, ktorý nakoniec zaplatil jeho odstránenie. V Poľsku od apríla 2016 platí zákon o zákaze propagácie komunizmu či iných totalitných režimov, ale predchádzajúci starosta nebol ochotný nechať pomník zbúrať. Postoj radnice sa zmenil až po Wiatrovom zvolení.