V Kyjeve vystavili staroveké skýtske zlato, ktoré sa vlani vrátilo na Ukrajinu z Holandska po takmer desaťročí súdnych sporov s Ruskom. Holandsko si zbierku zapožičalo z krymských múzeí ešte pred ruskou anexiou ukrajinského polostrova.
Moskva potom požadovala návrat artefaktov starých niekoľko tisícročí na Krym.
Zbierku si zo štyroch krymských múzeí požičalo na výstavu v Amsterdame Múzeum Allarda Piersona, pričom príslušné zmluvy podpísali Holanďania s Ukrajinou.
Návrat však skomplikovala ruská anexia Krymu v roku 2014 a spor o to, kam by sa zbierka mala vrátiť.
Holandské súdy nakoniec rozhodli o návrate predmetov na Ukrajinu a vlani ju Holandsko krajine brániacej sa ruskej vojenskej agresii vrátilo.
Výstava nazvaná „Poklady Krymu. Návrat“ bude v Národnom múzeu histórie Ukrajiny do definitívneho ukončenia okupácie Krymu, uviedla predtým kancelária ukrajinského prezidenta Zelenského, ktorého manželka sa začiatku výstavy zúčastnila.
Potom Ukrajinci plánujú zbierku presunúť späť na Krym. „Verím, že rovnako ako sa tieto poklady vrátili domov, vrátia sa domov aj Krym, aby bol súčasťou nielen Ukrajiny, ale tiež slobodného sveta a svetovej kultúry,“ uviedla Olena Zelenská.
Medzi predmetmi navrátenej zbierky sú zlaté šperky, helmice, zbrane či nádoby. Skýti boli kočovným kmeňom, ktorý od 11. storočia pred naším letopočtom do 2. storočia po Kristu obýval oblasť strednej Ázie a východnej Európy. Názov kmeňa pochádza z gréčtiny.