Púť Atacama v Čile tento rok rozkvitla v nezvyčajnom termíne. Zvyčajne púšť rozkvitne raz za niekoľko rokov v septembri a októbri, keď je v južnej hemisfére jarné obdobie.
Tento rok sa tak stalo v júli vďaka nezvyčajne vysokým zrážkam, píše agentúra AFP. Púšť Atacama inak patrí k najvyprahlejším miestam na Zemi.
Naposledy púšť rozkvitla v tomto období, keď je na južnej časti zemegule zima, v roku 2015. Zvyčajne sa tak stáva raz za päť až šesť rokov na jar.
Podľa Césara Pizarra, ktorý je odborníkom na biodiverzitu v štátnom lesnom úrade v Čile, sa tak stalo vďaka 11 až 12 milimetrom zrážok, ktoré v oblasti spadli v uplynulých mesiacoch, a vďaka nízkej oblačnosti z poslednej doby.
Fenomén má v porovnaní s rozkvitnutou púšťa na jar niektoré odlišnosti. Kvety pokrývajú oveľa menšiu plochu - iba 400 kilometrov štvorcových namiesto obvyklých 15-tisíc kilometrov štvorcových.
Menšia je aj rozmanitosť kvetov. Tento rok prevažuje miestna rastlina z čeľade zdrojovkovitých Cistanthe grandiflor, ktorá má charakteristickú fialovú farbu a na rast potrebuje veľmi málo vody.
Vedci rozkvet púšte v nezvyčajnom termíne v tomto roku a v roku 2015 podrobne skúmajú. Podľa Pizarra však zatiaľ neurčili, či "to je priamo spojené so zmenou, alebo s fenoménmi El Niño a La Niña".