Vlna platobnej neschopnosti nemeckých podnikov sa v minulom mesiaci spomalila a počet nových insolvencií prvýkrát za rok vzrástol len o jednociferné číslo. Informuje o tom agentúra DPA, ktorá sa v piatok odvolala na údaje nemeckého štatistického úradu Destatis.
Počet insolvencií podaných na miestnych súdoch sa v júni v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 6,3 percenta, čo bolo oveľa menej ako 26 percent zaznamenaných v máji. Od podania návrhu majú súdy čas tri mesiace, aby rozhodli, či začnú konkurzné konanie.
Na základe najaktuálnejších dostupných údajov bolo v apríli 2024 začatých 1906 nových konaní, čo predstavuje nárast o 33,5 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Pohľadávky veriteľov dosiahli v apríli celkovú výšku 11,4 miliardy eur v porovnaní s 1,3 miliardy eur v rovnakom mesiaci minulého roka.
Na každých desaťtisíc nemeckých podnikov pripadalo v apríli v priemere 5,5 (alebo 0,055 percenta) podnikov, ktoré podali návrh na vyhlásenie konkurzu. Najviac boli postihnuté odvetvia dopravy a skladovania, a to 10,1 prípadu na desaťtisíc podnikov, pričom výrazne zasiahnuté boli aj odvetvia stavebníctva (8,5 prípadu) a pohostinstva (7,4 prípadu).
V apríli prudko vzrástol aj počet súkromných bankrotov, ktorý sa medziročne zvýšil o 27,9 percenta na 6277 prípadov.
Čeliac následkom pandémie koronavírusu, vysokým cenám energií a zvýšeným úrokovým sadzbám sa čoraz viac nemeckých podnikov snaží udržať nad vodou. Odborníci očakávajú, že počet podnikových insolvencií v Nemecku sa v tomto roku zvýši na približne 20-tisíc, pričom v roku 2023 ich Destatis napočítal 17 814.
Aj keď sú tieto čísla vysoké, zostávajú hlboko pod hodnotami zaznamenanými počas finančnej krízy v roku 2009, keď takmer 33-tisíc nemeckých podnikov vyhlásilo platobnú neschopnosť.