Americký dolár dnes oslabuje. Reaguje tak na správu o nečakane vysokom spomalení rastu spotrebiteľských cien v USA, ktorý zvýšil pravdepodobnosť, že centrálna banka USA začne znižovať úrokové sadzby v septembri.
O 17:50 nášho času dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,61 percenta na 104,4 bodu. Euro voči doláru posilňovalo o 0,4 percenta na 1,0871 dolára. Dolár k jenu oslaboval o 1,9 percenta na 158,57 JPY. Euro voči jenu strácalo 1,5 percenta a obchodovalo sa za 172,35 JPY.
Japonský len v jednej chvíli posilnil voči doláru až o viac ako dve percentá. To vyvolalo špekulácie, že japonská centrálna banka možno zasiahla, aby podporila menu, ktorá sa minulý týždeň prepadla voči doláru najnižšie za 38 rokov. Analytici však uviedli, že rast s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s prehodnotením pozícií.
Japonská mena oslabovala voči doláru kvôli veľkému rozdielu úrokových sadzieb v oboch krajinách. Dnešná správa o inflácii v USA však naznačila, že septembrové zníženie úrokových sadzieb je vysoko pravdepodobné, a rozdiel sadzieb by sa tak mal znížiť, uviedol analytik Standard Chartered Bank Steve Englander.
Obchodníci teraz dávajú zníženie úrokov v USA v septembri pravdepodobnosť 91 percent, v stredu to bolo 75 percent. V decembri by potom Fed mohol znížiť úroky ešte raz.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v júni spomalilo na tri percentá z májových 3,3 percenta. Ekonómovia v ankete agentúry Reuters očakávali, že inflácia sa spomalí na 3,1 percenta. Medzimesačne ceny klesli o 0,1 percenta, zatiaľ čo analytici očakávali, že o 0,1 percenta stúpnu.
Tempo rastu ročnej miery jadrovej inflácie, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny potravín a energií, bolo 3,3 percenta. V apríli ceny podľa jadrovej inflácie medzimesačne vzrástli o 0,1 percenta, predchádzajúci mesiac sa zvýšili o 0,1 percenta.