StoryEditor

Pri sčítaní hlasov v eurovoľbách v Česku došlo k chybám, výsledok by ale nezmenili

10.07.2024, 14:11
Autor:
TASRTASR

K záveru, že pri sčítavaní hlasov dochádzalo k chybám spôsobeným prehliadnutím, súd dospel pri skúmaní sťažnosti končiacej europoslankyne Michaely Šojdrovej.

Pri sčítavaní hlasov vo voľbách do Európskeho parlamentu dochádzalo v Česku k chybám. Neboli však natoľko závažné, aby výrazne ovplyvnili ich výsledky. V stredu to oznámil český Najvyšší správny súd, ktorý sa sťažnosťami na voľby zaoberal. Sčítacie formuláre by sa podľa súdu mali zmeniť, aby sa chyby čo najviac eliminovali, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

K záveru, že pri sčítavaní hlasov dochádzalo k chybám spôsobeným prehliadnutím, súd dospel pri skúmaní sťažnosti končiacej europoslankyne Michaely Šojdrovej. Sťažovala sa na to, že mala dostať viac preferenčných hlasov než jej bolo pripísaných a spochybnila zvolenie Ondřeja Kolářa. Obaja kandidovali za koalíciu SPOLU.

Súd pri skúmaní dokumentácie z niekoľkých volebných okrskov zistil, že preferenčné krúžky, ktoré voliči dali Šojdrovej, boli skutočne započítané inému kandidátovi. Celkom vo vzorke 100 okrskov súd pre europoslankyňu našiel o 192 preferenčných hlasov navyše. Tá však tvrdila, že by ich mala mať vyše 900 navyše.

Podľa predsedu senátu Iva Pospíšila chyby našli vo formulároch, kde sa sčítané hlasy priraďovali k menám a aj v tých, ktoré sa už len s číslami kandidátov posielali do Štatistického úradu. "Domnievame sa, že je žiaduce a vhodné, aby tieto formuláre boli graficky zmenené tak, aby bola takáto zámena v budúcich voľbách vylúčená," uviedol názor súdu Pospíšil.

Podotkol, že okrskové komisie sú orgány s ústavnou relevanciou, pretože sa podieľajú na ustanovovaní inštitúcií zastupiteľskej demokracie a priamo na legitimite volených ústavných orgánov. "Nesie to so sebou dávku určitej spoločenskej a politickej zodpovednosti," zdôraznil.

Sťažnosť europoslankyne súd nakoniec zamietol s odôvodnením, že indície, ktoré predložila, sa nepotvrdili v takej miere, aby to ovplyvnilo výsledok volieb. Rovnako súd zamietol aj všetky ostatné sťažnosti na tohtoročné eurovoľby.

Kauza podľa Pospíšila už po niekoľkýkrát ukázala, že v českej právnej úprave volebného súdnictva chýba nástroj, ktorý by súdu umožnil urobiť rýchlu kontrolu volebnej dokumentácie. Tú by nerobil sám, ale s pomocou komisie, lebo nie je v možnostiach súdu preskúmavať 14-tisíc volebných okrskov v lehote 20 dní. Na tento deficit právnej úpravy už upozorňovali v súvislosti s prieskumom volieb do Poslaneckej snemovne v roku 2017.

V prípade veľmi tesných výsledkov sa podľa neho ponúka aj forma mimosúdneho prieskumu volieb. "V oboch prípadoch ide len o úvahy pre zákonodarcov a bude záležať na nich, či tieto apely vypočujú," dodal predseda senátu.

01 - Modified: 2024-07-15 08:12:45 - Feat.: - Title: V Prahe zajtra zasadne spoločne česká a ukrajinská vláda. Rokovať majú o súčasnej situácii, obrane aj migrácii 02 - Modified: 2024-07-12 12:53:48 - Feat.: - Title: Vchod do areálu českého veľvyslanectva v Moskve niekto oblial červenou farbou 03 - Modified: 2024-07-11 11:21:56 - Feat.: - Title: Českí hasiči kvôli búrkam zasahovali takmer v tisícke prípadov, viaceré detské tábory museli evakuovať 04 - Modified: 2024-07-11 08:58:57 - Feat.: - Title: Česko chce pre armádu kúpiť takmer 900 tatier, nákup podľa neho zvažuje aj Slovensko 05 - Modified: 2024-07-10 21:28:54 - Feat.: - Title: Búrky v Česku na niekoľko hodín ochromili medzinárodné vlakové spoje
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
16. júl 2024 07:23