Tisícky Albáncov sa dnes počas štátneho pohrebu v Tirane rozlúčili so spisovateľom Ismailom Kadarom, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov. Informovala o tom agentúra AP.
Kadareho rakva, obklopená príslušníkmi národnej gardy, bola vystavená vo vstupnej hale budovy divadla, opery a baletu na Skanderbegovom námestí v centre hlavného mesta. V pozadí zneli jeho básne.
"Prišiel, napísal a odišiel," povedal počas obradu premiér Edi Rama. Podľa neho Kadare zaradil albánsku literatúru "do panteónu svetovej literatúry".
Keď jeho rakva opúšťala sieň, dav vonku na Skanderbegovom námestí tlieskal a hádzal kvety.
V Albánsku bol po literátovom skone vyhlásený dvojdňový štátny smútok a vlajky v celej krajine vláčili na pol žrde. Smútok dnes držalo tiež susedné Kosovo, kde žije prevažne albánske obyvateľstvo.
Po štátnom pohrebe bol Kadare pochovaný v súkromí za účasti rodinných príslušníkov.
Kadare bol svetoznámy a najuznávanejší albánsky intelektuál, jeho meno sa dlhé roky objavovalo medzi adeptmi na Nobelovu cenu za literatúru. V Albánsku tento kritik totalitarizmu užíval úplne výlučného postavenia. Po páde stalinistického režimu v 90. rokoch sa o ňom hovorilo ako o možnom konsenzuálnom prezidentovi, on to však odmietol.
Kadare bol za svoje diela, ktoré zahŕňali viac ako 80 románov, divadelných hier, scenárov, básní, esejov a poviedkových zbierok preložených do 45 jazykov, ocenený radom medzinárodných cien. Stal sa okrem iného v roku 2005 prvým laureátom Medzinárodnej Man Bookerovej ceny. Po česky vyšli napríklad jeho romány Palác snov, Krvavý apríl, Generál mŕtvej armády či Kto priviezol Doruntinu?