Euro sa dnes vyšplhalo na trojtýždňové maximum voči americkému doláru a na doterajší rekord k japonskému jenu. Na dolár mali negatívny vplyv slabé údaje o ekonomike Spojených štátov, zatiaľ čo japonská mena zostáva pod tlakom kvôli nízkym úrokovým sadzbám v Japonsku.
Jednotná európska mena okolo 18:30 nášho času vykazovala voči doláru nárast asi o pol percenta a nachádzala sa v tesnej blízkosti 1,08 dolára. Voči jenu si pripisovala tiež zhruba pol percenta a pohybovala sa mierne nad 174 jenmi. Počas dňa euro k doláru vystúpilo až na 1,0817 dolára a k jenu sa dostalo až na 174,52 JPY.
Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch minulý týždeň vzrástol o 4000 na 238-tisíc. Celkový počet ľudí poberajúcich v USA podporu v nezamestnanosti sa vyšplhal na 1,86 milióna, najviac od novembra 2021. Známky ochabovania amerického trhu práce podľa analytikov podporujú vyhliadky na znižovanie úrokových sadzieb v USA.
Americká centrálna banka teraz drží svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001. Finančné trhy sa podľa agentúry Reuters domnievajú, že Fed by mohol začať úroky znižovať v septembri. Investori teraz čakajú na piatkovú správu o júnovej tvorbe pracovných miest v USA.
Európska centrálna banka začala znižovanie úrokových sadzieb už v júni, svoju základnú sadzbu zredukovala o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 percenta. Najnovšie údaje o vývoji inflácie v eurozóne však podľa agentúry Reuters naznačili, že ECB nebude s ďalším znižovaním úrokov ponáhľať.
Japonská centrálna banka v marci ukončila mnohoročné obdobie záporných úrokových sadzieb a svoju základnú úrokovú sadzbu zvýšila z mínus 0,1 percenta do pásma nula až 0,1 percenta. K jej ďalšiemu zvýšeniu však zatiaľ neprikročila. Investori pre pokračujúci pokles kurzu japonského jenu pozorne sledujú, či centrálna banka neprikročí k intervencii na devízovom trhu.