Slovensko poskytlo vlani oficiálnu rozvojovú pomoc v objeme takmer 162 miliónov eur a jej podiel na hrubom národnom dôchodku predstavoval 0,14 percenta.
Naďalej zaostáva za plnením cieľov na úrovni Európskej únie. Vyplýva to zo Správy o rozvojovej spolupráci za rok 2023, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie.
V porovnaní s rokom 2022 klesla oficiálna rozvojová pomoc v absolútnom vyjadrení o viac ako 900-tisíc eur, čo je pokles o 0,6 percenta.
Podiel oficiálnej rozvojovej pomoci na hrubom národnom dôchodku taktiež mierne klesol z 0,15 percenta v roku 2022 na úroveň 0,14 percenta.
"Slovenská republika tak naďalej dlhodobo zaostáva za plnením cieľa do roku 2030 dosiahnuť podiel oficiálnej rozvojovej pomoci na hrubom národnom dôchodku na úrovni 0,33 percenta, ku ktorému sa zaviazala vstupom do EÚ," upozornilo v správe Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Z celkovej sumy išlo vlani 35,2 milióna eur na bilaterálnu rozvojovú spoluprácu. Na multilaterálnu rozvojovú pomoc prostredníctvom príspevkov do medzinárodných organizácií a medzinárodných finančných inštitúcií bol príspevok vo výške 126,6 milióna eur.
Najväčším príjemcom oficiálnej (materiálnej aj finančnej) humanitárnej pomoci bola aj vlani Ukrajina, pričom celkový objem pomoci dosiahol výšku 8,1 milióna eur.
Pomoc bola poskytovaná vo veľkej miere i programovým krajinám, ako sú Keňa, Gruzínsko či Moldavsko. Slovenská republika tiež v roku 2023 pokračovala s darovaním proticovidových vakcín, ktoré tvorili vyše 30 percent celkovej poskytnutej bilaterálnej pomoci.