Americké akcie dnes uzavreli bez výraznejších zmien, investori čakajú na piatkové údaje o vývoji inflácie. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,09 percenta a zakončil obchodovanie na 39.164,06 bodu.
Širší index S & P 500 vzrástol o 0,09 percenta na 5482,87 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,30 percenta na 17 858,68 bodu.
Americké ministerstvo obchodu v piatok zverejní údaje o májovom vývoji cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu v Spojených štátoch. Tento index je preferovaným ukazovateľom inflácie pre americkú centrálnu banku. Investori dúfajú, že si vďaka novým údajom urobia lepšiu predstavu o tom, kedy Fed začne znižovanie úrokových sadzieb.
Americký dolár dnes na devízových trhoch mierne oslaboval, voči japonskému jenu sa však držal v blízkosti najvyššej úrovne za takmer štyri desaťročia, na ktorú sa vyšplhal v stredu. Euro si voči doláru okolo 22. hodiny nášho času pripisovalo zhruba 0,2 percenta, vrátilo sa tak nad 1,07 dolára.
Voči japonskému jenu dolár zostal takmer bez zmeny a pohyboval sa v tesnej blízkosti 160,80 JPY. V stredu sa vyšplhal až na 160,88 JPY, čo bola najvyššia úroveň od roku 1986. Investori teraz zostávajú v strehu kvôli možnej intervencii japonských úradov na podporu domácej meny, napísala agentúra Reuters.
Japonský len voči doláru od začiatku mesiaca stráca zhruba dve percentá a od začiatku roka zhruba 12 percent. Za jeho poklesom stojí skutočnosť, že úrokové sadzby v Japonsku sú výrazne nižšie ako v Spojených štátoch.
Na dolár dnes však mali nepriaznivý vplyv niektoré slabé údaje o vývoji ekonomiky Spojených štátov. Americké ministerstvo obchodu napríklad oznámilo, že zákazky na kapitálový tovar bez zahrnutia vojenskej techniky a lietadiel v máji klesli o 0,6 percenta. Ekonómovia pritom očakávali nárast týchto zákaziek o 0,1 percenta.