Severná Kórea možno otestovala hypersonickú strelu, tá však vo vzduchu explodovala. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedla juhokórejská armáda. Tá pôvodne hovorila o skúške balistickej rakety.
Velenie armády oznámilo, že raketa bola odpálená dnes okolo 5:30 miestneho času (v utorok 22:30 SELČ) z oblasti severokórejskej metropoly Pchjongjangu a mierila východným smerom do Japonského mora.
Japonské ministerstvo obrany uviedlo, že raketa dosiahla výšku 100 kilometrov, doletela do vzdialenosti viac ako 200 kilometrov a dopadla mimo japonskej výlučnej ekonomickej zóny.
Vysokí predstavitelia Južnej Kórey, Spojených štátov a Japonska v telefonáte test odsúdili ako niekoľkonásobné porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a vážnu hrozbu pre mier a stabilitu regiónu.
Indicko-pacifické velenie americkej armády vyzvalo Pchjongjang, aby sa zdržal ďalších nezákonných a destabilizujúcich akcií. "Hoci sme usúdili, že odpal nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo pre USA a ich spojencov, naďalej situáciu monitorujeme," dodalo americké velenie.
Pchjongjang tento týždeň kritizoval Spojené štáty, že cez víkend vyslali na Kórejský polostrov na spoločné cvičenie s Južnou Kóreou a Japonskom lietadlovú loď s jadrovým pohonom. KĽDR to označila za nebezpečnú demonštráciu sily a sľúbila odpoveď.
Najnovší severokórejský raketový test prichádza v čase zvýšeného napätia na hranici medzi oboma Kóreami. KĽDR v uplynulých týždňoch vypustila na územie svojho južného suseda stovky balónov s odpadom.
Pchjongjang tým údajne reagoval na akcie juhokórejských aktivistov, ktorí cez severnú hranicu vypúšťali vlastné balóny s letákmi kritizujúcimi diktátora Kim Čong-una, USB disky s hudobnými videonahrávkami a filmami a s dolárovými bankovkami.
Naposledy Severná Kórea odpálila sériu balistických rakiet krátkeho doletu nad Japonské more 30. mája. Od začiatku minulého roka otestovala KĽDR desiatky rakiet, vrátane medzikontinentálnych balistických striel, potenciálne schopných dosiahnuť americkú pevninu. V novembri Severná Kórea úspešne vyslala svoju vlastnú vojenskú špionážnu družicu na obežnú dráhu.