Tisíce žien cez víkend opäť demonštrovali v najväčšom brazílskom meste Sao Paule proti návrhu zákona, podľa ktorého by bol potrat od 22. týždňa považovaný za vraždu, a to aj v prípade, že tehotenstvo bolo dôsledkom znásilnenia. Informovala o tom agentúra AP.
Protesty sa konali aj v iných brazílskych mestách už skôr v minulom týždni. Ak by zákon prešiel parlamentom, hrozili by za potrat dokonca vyššie tresty ako tým, ktorí ženu znásilnia.
Návrh zákona o sprísnení trestov za potraty presadzuje okrem iného strana brazílskeho krajne pravicového exprezidenta Jaira Bolsonara. Jeho nástupca a súčasná hlava štátu Luiz Inácio Lula da Silva legislatívny návrh podľa portálu televízie France24 označil za "šialenstvo". Hoci sám je proti potratom, odmieta, aby žena, ktorá sa stane obeťou znásilnenia, dostala vyšší trest ako násilník.
Podľa návrhu, ktorý má byť v dolnej komore parlamentu prerokovaný v zrýchlenom konaní, by za potrat od 22. týždňa hrozili tresty ako za vraždu, a to šesť až 20 rokov väzenia. Za znásilnenie pritom brazílska legislatíva počíta s trestami šesť až 12 rokov väzenia.
Na demonštrácii v Sao Paule niesli ženy v sobotu rôzne transparenty a tiež často kričali "Dieťa nie je matka". V Brazílii sa totiž podľa France24 každú hodinu narodí 44 detí maloletým matkám, z toho dve rodičky sú vo veku 10 až 14 rokov.
"Mnohé obete znásilnenia, obzvlášť maloleté dievčatá, tehotenstvo zistia až v pokročilej fáze. A brazílska justícia im chce povedať: Nestačí, že ste boli znásilnení a ste kvôli tomu tehotní, ale ešte skončíte vo väzení na dvadsať rokov, zatiaľ čo ten, čo vás znásilnil, ak bude vôbec identifikovaný, pôjde do väzenia na osem či desať rokov," uviedla poslankyňa Samia Bomfimová.
V Brazílii je teraz potrat legálny iba v prípade znásilnenia, vážneho poškodenia mozgu plodu či v prípade ohrozenia života matky. V týchto troch prípadoch nie je obmedzené, v akej pokročilej fáze tehotenstva je možné potrat vykonať. Za potrat inak hrozia v Brazílii teraz tresty od jedného do troch rokov väzenia.