Pri prechádzke prírodou objavil austrálsky farmár pred tromi rokmi kosti prehistorického lietajúceho plaza, potvrdili vedci. Kevin Peterson, ktorý prevádzkuje avokádovú farmu, pozostatky dávno vyhynutého vtákojaštera našiel v štáte Queensland. Podľa vedcov okrídlený plaz krajinu obýval pred 100 miliónmi rokov, informoval denník The Times.
Archeológia je Petersonovým koníčkom, v roku 2021 preto vyrazil do oblasti bohatej na fosílie, kde bola v roku 1989 nájdená kostra takzvaného pliosaura, dravého morského plaza. "Práve som bol na ceste k autu, keď som si všimol, že zo krajiny trčí kosť. Hneď mi bolo jasné, o čo ide. Kosti vtákojašterov sú extrémne zriedkavé a hneď sa dajú spoznať," povedal o svojom objave 43-ročný Peterson.
Vedci z Curtinovej univerzity (Curtin Univerzity) v Západnej Austrálii nedávno oznámili, že kosti skutočne patria doteraz neznámemu vtákojašterovi. Na počesť Petersonovho objavu dostal nový druh meno Haliskia peterseni.
Na základe tvaru lebky, usporiadania zubov a ramennej kosti vedecký tím vedený doktorandkou Adele Pentlandovou tvora označil za zástupcu druhu anhanguery, stredne veľkého druhu vtákojašterov, ktorý žil zhruba pred 110 miliónmi rokov. Pozostatky tohto druhu našli archeológovia tiež v Brazílii, Anglicku, Maroku, Číne alebo Spojených štátoch. Vedci sa domnievajú, že druh sa primárne živil rybami.
"Usudzujeme, že pred 100 miliónmi rokov, keď väčšina západného Queenslandu bola pod vodou, bola Haliskia s rozpätím krídel okolo 4,6 metra obávaným predátorom," uviedla Pentlandová s tým, že nájdená kostra je kompletná z dvadsaťdva percent, teda viac ako dvakrát zachovalejšia ako jediný doteraz známy vtákojašter nájdený v Austrálii.
Petersen svoj objav označil za vzrušujúci impulz pre vedu a vzdelávanie. "Som nadšený, že som objavil nový druh. Archeológiu milujem preto, lebo nám pomáha utvárať moderné vedomie o prehistorických tvoroch," povedal amatérsky archeológ.