StoryEditor

Na spoločnom vyhlásení sme sa nezhodli, dôvodom bola Ukrajina, zhrnul stretnutie B9 český prezident

11.06.2024, 16:51
Autor:
TASRTASR

Na výročnom summite B9 sa zvyčajne zúčastňujú prezidenti štátov. Maďarsko aj Slovensko sú však na summite v Rige zastúpené iba na úrovni veľvyslancov.

Na summite Bukureštskej deviatky (B9) sa lídrom podľa českého prezidenta Petra Pavla nepodarilo zhodnúť na spoločnej deklarácii a nenašli ani zhodu na tom, kto by sa mal stať budúcim generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie. Český prezident to povedal po skončení rokovania s tým, že najväčšie výhrady proti deklarácii malo Maďarsko, informuje spravodajkyňa TASR.

"K zhode na spoločnom vyhlásení nedošlo, dôvodom bola predovšetkým situácia okolo Ukrajiny. Náhradným riešením je spoločné vyhlásenie predsedníctva, ktoré je však v tomto ohľade silnejšie než by bola spoločná deklarácia. Myslím si, že vyjadruje väčšinovú zhodu, a musíme to brať tak, že na niektoré veci máme odlišný názor - čo je úplne legitímne," povedal Pavel. Dodal, že podľa jeho informácií mala proti spoločnému vyhláseniu najväčšie výhrady Budapešť.

Maďarsko je podľa Pavla jedným zo štátov, ktoré nesúhlasia ani s tým, aby sa budúcim šéfom NATO stal holandský premiér Mark Rutte. "Maďarsko vyjadrilo podporu súčasnému rumunskému prezidentovi (Klausovi) Iohannisovi a pozícia Maďarska bola definovaná tak, ako ju poznáme - to znamená veľmi opatrne, ak ide o akúkoľvek podporu Ukrajiny," dodal prezident ČR.

Na špekulácie, že by Maďarsko mohlo odísť zo zoskupenia B9, reagoval Pavel slovami, že o tom na summite "nepadlo ani slovo". Podotkol, že vo vyjadrení maďarského veľvyslanca zaznelo, že Maďarsko je plnohodnotným členom NATO, ktorý si plní všetky svoje záväzky.

Zoskupenie B9 vzniklo v roku 2015 a v súčasnosti zahŕňa Bulharsko, Česko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko - krajiny, ktoré boli kedysi súčasťou sféry sovietskeho vplyvu, ale dnes patria do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie.

Na výročnom summite B9 sa zvyčajne zúčastňujú prezidenti štátov. Maďarsko aj Slovensko sú však na summite v Rige zastúpené iba na úrovni veľvyslancov. O neúčasti maďarského prezidenta Tamása Sulyoka informovala v noci na utorok kancelária lotyšskej hlavy štátu Edgarsa Rinkevičsa. Pavel dodal, že nepozná dôvody, prečo nakoniec maďarský prezident neprišiel.

01 - Modified: 2024-06-11 14:14:59 - Feat.: - Title: Bukureštská deviatka rokuje o vylúčení Maďarska z budúcich schôdzok, píše Financial Times 02 - Modified: 2023-06-06 11:36:15 - Feat.: - Title: Čaputová otvorila summit B9 na Bratislavskom hrade, vyzvala na podporu Ukrajiny 03 - Modified: 2023-06-06 05:23:49 - Feat.: - Title: Lídri B9 a NATO budú v Bratislave rokovať o otázkach bezpečnosti a vojne na Ukrajine, tvrdí Čaputová 04 - Modified: 2023-04-26 20:27:14 - Feat.: - Title: Predstavitelia krajín Bukurešťskej deviatky odmietli pokusy o obnovu ruského impéria, tvrdí Blaszczak 05 - Modified: 2023-03-30 20:25:53 - Feat.: - Title: Ministri bukurešťskej deviatky začali rokovať o dopadoch vojny na NATO
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
17. jún 2024 22:36