Občania v piatich európskych krajinách vrátane Česka dnes rozhodujú o 127 kreslách z celkových 720 v budúcom Európskom parlamente. V Česku sa eurovoľby konajú druhým dňom, naopak začína sa voliť v Taliansku a jednodňové voľby sú dnes v Lotyšsku, na Malte a tiež na Slovensku.
Hoci hlavným volebným dňom v Únii bude nedeľa, výsledky dnešného hlasovania budú podľa analytikov odrážať trend nárastu popularity krajnej pravice, napríklad talianske strany Bratia Talianska premiérky Georgii Meloniovej. Prieskumy jej prisudzujú víťazstvo a zisk zhruba 27 percent hlasov. Taliani v dvojdňovom hlasovaní volia 76 europoslancov.
Krajná pravica vedie v predvolebných prieskumoch aj vo Francúzsku, Rakúsku a Belgicku, podiel už má pritom na súčasných vládach vo Fínsku i na Slovensku. V terajších eurovoľbách by mohla získať viac ako 30 percent odovzdaných hlasov. Napriek ich popularite však nebude jasné, akoou vplyvnou silou sa v budúcom parlamente skutočne stanú, kým sa nevytvorí povolebná aliancia v jednotlivých frakciách v Európskom parlamente.
V končiacom sa Európskom parlamente mali konzervatívci z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov, medzi ktorých patrí aj strana Meloniovci, spolu s frakciou Identita a demokracia dokopy 118 hlasov. Súčasné prieskumy predpokladajú, že by krajne pravicové strany mohli získať medzi 144 až 165 europoslancami. Ale stále by poslanci týchto strán boli rozptýlení medzi dve nesúrodé frakcie.
Do frakcie ID patrí napríklad aj holandská Strana pre slobodu Geerta Wildersa či rakúska Slobodná strana Rakúska, zatiaľ čo v ECR je aj poľská strana Právo a spravodlivosť alebo španielsky Vox a česká ODS. Ideovo by podľa niektorých mohol k európskym konzervatívcom patriť aj maďarský Fidesz Viktora Orbána, mnohým členom frakcie ale vadia jeho protiukrajinské postoje.