O nečakané prekvapenie sa vedcom značiacim žraloky pri severnom pobreží Austrálie postaral žralok tigrí - keď vyvrhol neporušenú suchozemskú ježuru. Informoval o tom spravodajský server BBC News.
Tím z Univerzity Jamesa Cooka bol na výprave, pri ktorej dával sledovacie čipy žralokom v blízkosti ostrova Orpheus v Queenslande, keď sa stal svedkom unikátneho momentu. Vedci veria, že ide o prvý prípad, keď bolo zistené, že je žralok tigrí schopný pozreť ježuru, ktorá môže dorásť dĺžky až 50 centimetrov a jej bodliny merajú až päť centimetrov.
"Keď ju vypľuľ, pozrel som sa na to a poznamenal: ‘Čo to do čerta je?‘, "povedal novinárom odborník na žraloky Nicolas Lubitz. "Podarilo sa mi zaobstarať len jednu snímku, ale je na ňom vidieť obrys ježury vo vode," dodal.
Vedci predpokladajú, že ježura, ktorá žije len v Austrálii a častiach Papuy-Novej Guiney, sa dostala do žraločích úst, keď plávala na plytčine alebo medzi ostrovmi.
Žraloky tigrie sú známe svojím žravým apetítom a nie sú práve vyberavé. V ich žalúdkoch sa už našli morské vtáky, pneumatiky, poznávacie značky a dokonca aj malá televízia.
"Videl som videá, na ktorých bezdôvodne zožrali kameň," povedal Nicolas Lubitz. Je ale dosť nezvyčajné, aby svoju korisť zase vydali - avšak v tomto prípade pravdepodobne trojmetrový žralok korisť podcenil. "Bola to kompletne neporušená ježura s bodlinami a nohami," dodal Lubitz. "Myslím, že ho musela celkom škrabať. "