Vývoz z Číny sa v máji medziročne zvýšil o 7,6 percenta, čo je najprudším tempom za viac ako rok. Podľa agentúry AP to vyplýva z dnešných údajov čínskeho colného úradu. Dovoz však vzrástol iba o 1,8 percenta, jeho rast sa tak prudko spomalil z 8,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci. To podľa analytikov podčiarkuje krehkosť domáceho dopytu.
Rast exportu v máji prekonal očakávania analytikov, ktorí ho v ankete agentúry Reuters odhadovali iba na šesť percent, a výrazne zrýchlil z aprílových 1,5 percenta. Údaje o vývoze sú priaznivou správou pre čínsku ekonomiku, ktorá sa v poslednom čase potýka s krízou na realitnom trhu a ďalšími problémami.
Analytik Erik Zhu zo spoločnosti Bloomberg Economics predpovedal, že export z Číny bude v najbližších mesiacoch ďalej ťažiť zo silného zahraničného dopytu.
"Pravdepodobne to však nebude stačiť na vykompenzovanie slabého domáceho dopytu, ktorý podčiarkuje neuspokojivý dovoz," dodal. Ekonómovia podľa agentúry Reuters predpokladajú, že čínska vláda podnikne rozpočtové opatrenia na podporu domáceho dopytu.
Čína je druhou najväčšou ekonomikou sveta za Spojenými štátmi. Medzinárodný menový fond (MMF) minulý týždeň zvýšil odhad tohtoročného rastu čínskej ekonomiky na päť percent z doterajšieho odhadu 4,6 percenta. Varoval však, že situácia na realitnom trhu zostáva kľúčovou hrozbou pre hospodársky rast.
Silný rast čínskeho exportu prichádza v čase napätých obchodných vzťahov Číny so Spojenými štátmi a Európskou úniou. Spojené štáty v máji oznámili, že zvýšia clá na dovoz elektromobilov z Číny z 25 na 100 percent. Dodatočné clá na dovoz z Číny sa Washington rozhodol zaviesť tiež pri rade ďalších produktov, napríklad počítačových čipov, solárnych článkov, batérií či zdravotníckych produktov. Spojené štáty obviňujú Peking, že prostredníctvom rozsiahlych štátnych dotácií narúša hospodársku súťaž.
Európska komisia vlani začala vyšetrovať subvencovanie výroby elektromobilov v Číne, čo by mohlo viesť k zavedeniu dodatočných ciel na dovoz týchto vozidiel do Únie.
"Zahraničné clá čínsky export pravdepodobne okamžite neohrozia," uviedol podľa agentúry AP analytik C‘-Čchun Chuang zo spoločnosti Capital Economics. V krátkodobom horizonte by podľa neho mohla čínsky vývoz naopak podporiť snaha exportérov dodať tovar do zahraničia ešte pred zavedením nových ciel.