Izraelská polícia sa posilnením bezpečnostných opatrení pripravuje na tradičný pochod v Deň Jeruzalema, ktorým si v krajine pripomínajú zjednotenie východnej a západnej časti mesta počas šesťdňovej vojny v roku 1967.
V stredu popoludní sa tisíce náboženských nacionalistov opäť vydajú na pochod prevažne arabskými štvrťami jeruzalemského Starého mesta. Počas pochodu obvykle mávajú izraelskými štátnymi vlajkami, tancujú a občas vykrikujú poburujúce alebo rasistické heslá.
Tento rok sa Deň Jeruzalema koná v čase prebiehajúcej vojny v palestínskom Pásme Gazy. Aj preto izraelská poriadková a pohraničná polícia v rámci bezpečnostných opatrení v anektovanom východnom Jeruzaleme posilnila hliadky o ďalších 3000 policajtov a rozmiestnila bariéry v blízkosti Damaskej brány na vstupe do Starého mesta.
Agentúra AFP doplnila, že izraelské úrady zvyčajne odporúčajú arabským majiteľom obchodov a prevádzok pozdĺž trasy pochodu, aby ich v Deň Jeruzalema nechali zavreté.
Mnohí Palestínčania vnímajú vytýčenie trasy pochodu cez prevažne arabské štvrte ako zámernú provokáciu - východný sektor mesta totiž považujú za hlavné mesto svojho budúceho štátu.
Izraelská polícia očakáva, že pochod sa skončí na obvyklom mieste, pri Západnom múre - najposvätnejšom mieste judaizmu, kde sa môžu židia modliť. "Nepredpokladá sa, že pochod prejde cez Chrámovú horu alebo cez brány Chrámovej hory," uvádza sa vo vyhlásení polície citovanom agentúrou AFP.
Polícia takto reagovala na vyhlásenie izraelského krajne pravicového ministra národnej bezpečnosti Itamara Ben Gvira, ktorý
v utorok avizoval, že on a ďalší účastníci pochodu zamýšľajú pochodovať k mešite al-Aksá, kde majú židia v určitých časoch povolenú návštevu, ale nesmú sa tam modliť.
Tohtoročný pochod sa uskutoční takmer osem mesiacov po útoku palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na juh Izraela zo 7. októbra 2023, ktorý si v Izraeli vyžiadal životy 1194 ľudí, väčšinou civilistov. Izraelská odveta v Pásme Gazy pripravila o život viac ako 36 550 ľudí, tiež väčšinou civilistov.
V roku 2021 v čase konania pochodu hnutie Hamas vypálilo na Jeruzalem z Pásma Gazy raketovú salvu, čo viedlo k 11 dní trvajúcej vojne medzi Izraelom a palestínskou enklávou.