Ruský najvyšší súd dnes odmietol odvolanie sociológa Borisa Kagarlického proti päťročnému trestu väzenia. Informovala o tom agentúra TASS. Kagarlickij bol obžalovaný zo schvaľovania terorizmu za to, akým spôsobom sa v roku 2022 vyjadril k výbuchu na Krymskom moste pripisovanému Ukrajincom.
"Súd sa rozhodol ponechať rozhodnutie odvolacieho súdu bez zmeny a kasačnej sťažnosti Kagarlického obhajoby nevyhovieť," stojí v rozhodnutí. Sociológ pôvodne dostal pokutu, proti verdiktu sa však odvolala obžaloba, ktorá požadovala väzenie. Odvolací súd jej dal tento rok za pravdu.
Kagarlickij bol obžalovaný v súvislosti so svojím príspevkom na sociálnych sieťach o poškodení Krymského mosta výbuchom z októbra 2022. Napísal, že z vojenského hľadiska poškodenie mosta spájajúceho Rusko s anektovaným Krymom dáva viac-menej zmysel, pretože vyvoláva ťažkosti so zásobovaním ruských vojsk bojujúcich proti Ukrajine.
Kagarlického obhajca pri vlaňajšom vypočutí trval na tom, že odborník nikdy nepodporoval a neschvaľoval terorizmus a že zmysel jeho príspevku spočíval "v snahe ukázať reálne problémy, s ktorými sa potýka ruský štát". Odsúdený už skôr pred súdom vyhlásil, že nepopiera, čo sa stalo, ale kategoricky nesúhlasí s obvinením.
Šesťdesiatpäťročný Kagarlickij býval disidentom už za sovietskych čias, keď bol tiež trestne stíhaný. Petíciu za jeho prepustenie v súčasnej kauze podpísali odborníci, akademici, aktivisti a politici z celého sveta, vrátane kanadskej spisovateľky Naomi Kleinovej, bývalého šéfa britských labouristov Jeremyho Corbyna alebo gréckeho exministra financií Janisa Varufakisa.