Španielska vláda schválila návrh na 15-percentnú minimálnu daň z príjmov veľkých firiem. Návrh musí ešte schváliť parlament. Krok nadväzuje na iniciatívu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a smernicu Európskej únie, ktoré majú zabrániť obchádzaniu daní. S odvolaním sa na vyhlásenie vlády o tom dnes informovala agentúra Reuters.
Základná sadzba dane z príjmov právnických osôb v Španielsku síce dosahuje 25 percent, ale daňový systém obsahuje viacero výnimiek. V praxi tak firmy mnohokrát platia výrazne menej.
Minimálna daň sa bude vzťahovať na firmy, ktorých ročné tržby presahujú 750 miliónov eur.
"Cieľom je bojovať proti skresľovaniu daňového základu a presunu ziskov veľkých nadnárodných skupín do miest s nižším zdanením," povedala novinárom ministerka financií María Jesús Monterová.
Prvého januára tohto roka nadobudla účinnosť smernica Európskej únie, podľa ktorej musia členské štáty dvadsaťsedmičky minimálne 15-percentnú daňovú sadzbu pre firmy zaviesť do konca roka. Smernica nadväzuje na iniciatívu OECD, ku ktorej sa v roku 2021 pripojilo viac ako 130 krajín.
Celosvetovo OECD začiatkom tohto roka očakávala, že vlády získajú na dani z príjmu právnických osôb ročne navyše 155 miliárd až 192 miliárd dolárov. To predstavuje nárast o 6,5 percenta až 8,1 percenta. OECD však znížila svoj odhad z predchádzajúcich 220 miliárd dolárov.
V Česku od tohto roku platí zákon o dorovnávacej dani, na základe ktorého má štát možnosť viac zdaniť zisky veľkých nadnárodných firiem, ktoré sídlia v zahraničí a pôsobia aj v tuzemsku. Štátnemu rozpočtu by mohol podľa predpokladov vlády priniesť asi dve miliardy korún ročne. Minister financií Zbyněk Stanjura už skôr povedal, že keby Česko túto daň nezaviedlo, firmy by platili daň v zahraničí a český rozpočet by nezískal nič.