Aktivita spracovateľského priemyslu v Číne v máji prekvapivo klesla. Vyplýva to z predbežných výsledkov prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktoré dnes zverejnil čínsky štatistický úrad. Údaje sú podľa analytikov ďalšou známkou pretrvávajúcich problémov druhej najväčšej ekonomiky sveta, ktorá sa potýka okrem iného s krízou na realitnom trhu.
Index aktivity v spracovateľskom sektore v máji podľa prieskumu klesol na 49,5 bodu z aprílových 50,4 bodu. Dostal sa tak pod kľúčovú päťdesiatbodovú hranicu, ktorá je predelom medzi poklesom a rastom aktivity. Zaostal tiež za očakávaniami analytikov, ktorí v ankete agentúry Reuters v priemere predpovedali, že hodnota indexu v máji zostane na 50,4 bodu.
"Domnievam sa, že tieto údaje odrážajú najmä slabý domáci dopyt. Situácia na trhu s bývaním sa ďalej zhoršovala a maloobchodné tržby neboli silné, "uviedol ekonóm Sü Tchien-čchen zo spoločnosti Economist Intelligence Unit.
Dodal však, že v júni sa aktivita spracovateľského priemyslu pravdepodobne zotaví, pretože sa začnú prejavovať vládne opatrenia, napríklad kroky na podporu realitného trhu.
Medzinárodný menový fond tento týždeň zvýšil odhad tohtoročného rastu čínskej ekonomiky na päť percent z predtým predpokladaných 4,6 percenta. Varoval však, že situácia na realitnom trhu zostáva kľúčovou hrozbou pre hospodársky rast.
Analytik Nie Wen zo spoločnosti Shanghai Hwabao Trust uviedol, že údaje o májovom poklese aktivity spracovateľského priemyslu podporujú názor, že vláda by mala prikročiť k ďalším opatreniam na podporu ekonomiky.