Americký prezident Joe Biden nezatvára oči pred civilnými obeťami v Rafahu na juhu Pásma Gazy, ale zatiaľ neplánuje zmeniť politiku vo vzťahu k Izraelu ani po jeho víkendovom smrtiacom útoku v utečeneckom tábore Tal as-Sultán, uviedol v utorok Biely dom, informujú agentúry AFP, AP a Reuters.
Spojené štáty nevidia taktiež žiaden dôvod na stiahnutie americkej vojenskej pomoci pre Izrael, spresnil hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.
Kirby označil straty na životoch za strašné. Dodal však, že USA monitorujú výsledky izraelského vyšetrovania útoku. Tie podľa neho naznačujú, že k úmrtiam civilistov došlo v dôsledku sekundárneho výbuchu po úspešnom údere na dvoch členov palestínskeho hnutia Hamas.
K náletu izraelskej armády došlo v nedeľu v utečeneckom tábore Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí. Mnohí z nich tam utiekli z východných oblastí mesta, kde izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.
Ministerstvo zdravotníctva v palestínskej enkláve po útoku hlásilo najmenej 45 mŕtvych, najmä žien a detí, a desiatky zranených, ktorí utrpeli ťažké popáleniny, zlomeniny a zranenia spôsobené črepinami.
Izraelský úder nasledoval len niekoľko hodín po tom, čo ozbrojené krídlo militantného hnutia Hamas odpálilo na Tel Aviv rakety prvýkrát po niekoľkých mesiacoch. V meste sa rozozvučali sirény, podľa izraelských médií utrpeli dve osoby ľahké zranenia.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nálet na Rafah označil za tragickú nehodu. Vláda podľa neho incident vyšetruje a vyvodí závery. Vlastné vyšetrovanie civilných obetí vedie aj izraelská armáda, podľa ktorej však pri útoku zahynuli dvaja vysokopostavený velitelia Hamasu.
Izraelská armáda tvrdí, že útok bol vedený proti "legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií".
V súvislosti s náletom si Izrael vyslúžil kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva, odsúdila ho EÚ či OSN. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell označil útok za "hrozný". Podľa jeho slov je zároveň dôkazom toho, že "v Gaze nie je nijaké bezpečné miesto". Generálny tajomník OSN António Guterres zase vyzval, aby sa táto "hrôza" v palestínskom Pásme Gazy skončila.