Taiwanský parlament ovládaný opozíciou dnes prijal kontroverznú reformu, ktorej cieľom je posilniť moc zákonodarného zboru a jeho kontrolu nad vládou. Informuje o tom agentúra AP, podľa ktorej zmeny oslabujú moc prezidenta.
Reforma prešla aj napriek protestom tisícov odporcov, ktorí sa obávajú, že pročínska opozícia dnešným rozhodnutím oslabuje taiwanskú demokraciu a vládu prezidenta Laj Čching-tea, a tým preukazuje službu Číne, píše agentúra DPA.
Konkrétne nové uznesenia umožňujú parlamentu žiadať viac informácií napríklad od vládnych orgánov alebo armády. Reformu presadzovali opozičné strany podporujúce bližšie vzťahy s Čínou, ktoré majú v parlamente väčšinu, informovala agentúra Reuters.
Od piatka proti prijatiu reformy protestovali tisícky demonštrantov. Demonštrácie boli podľa Reuters vnímané tiež ako prejav rozhorčenia nad krokmi Číny, ktorá ostrov považuje za svoju súčasť a usporiadala okolo neho v posledných dňoch vojenské cvičenie.
"Parlament sa týmto krokom stáva platformou, cez ktorú môžu presakovať kľúčové informácie smerom k Pekingu, ktorý sa k nim môže dostať prostredníctvom poslancov podporujúcich Čínu," kritizoval rozhodnutie Kchuo Kchuo-wen z vládnej Demokratickej pokrokovej strany.
Okrem toho získal parlament väčšie právomoci, napríklad môže interpelovať prezidenta a vypočuť si od neho pravidelne správu o stave štátu. Návrhy predložila Národná strana (Kuomintang), ktorá je spoločne s Taiwanskou ľudovou stranou považovaná za silno pročínsku. Demokratická pokroková strana nového taiwanského prezidenta Laja namieta, že reforma nebola dostatočne prerokovaná.
Zahraniční pozorovatelia predpokladajú, že opozíciou ovládaný parlament sa usiluje o reorganizáciu moci. Taiwanská vláda sa od parlamentných volieb nachádza v zložitej situácii. Hoci prezident Laj 13. januára vyhral prezidentské voľby, Demokratická pokroková strana stratila absolútnu väčšinu v parlamente, čo jej teraz značne sťažuje vládnutie.