Premiéri Japonska a Číny Fumio Kišida a Li Čchiang i prezident Južnej Kórey Jun Sok-jol dnes vyzvali na väčšiu vzájomnú spoluprácu, píše agentúra Reuters. Lídri trojice východoázijských krajín sa zišli v Soule na prvom summite v tomto formáte po takmer piatich rokoch.
Nový začiatok
Li japonskému a juhokórejskému lídrovi odkázal, aby "nepremieňali ekonomické a obchodné záležitosti na politické hry alebo bezpečnostné otázky a odmietli protekcionizmus a oddeľovanie alebo narušovanie dodávateľských reťazcov".
Summit podľa neho znamená "nový začiatok" pre trojicu krajín, ktoré majú zásadne odlišné postoje v kľúčových otázkach ako sú vzťahy so Severnou Kóreou či Ruskom.
Práve kvôli nezhodám na medzinárodnom poli bude podľa expertov na summite pre lídrov ťažké nájsť zhodu, píše agentúra AFP.
"Napriek ťažkostiam spojeným s organizáciou tohto summitu je nepravdepodobné, že povedie k významným diplomatickým výsledkom," píše sa v úvodníkov jedného z juhokórejských denníkov.
Jediný pravidelný komunikačný kanál
Podľa neho je však dôležité, že sa stretnutie uskutoční, pretože predstavuje "jediný pravidelný komunikačný kanál" medzi Japonskom a Kóreou, spojencami USA, a čínskym ministerským predsedom.
Prezident Kórey a premiéri Japonska a Číny spolu jednajú prvýkrát od roku 2019. Čína je najväčším obchodným partnerom Severnej Kórey a tiež silným diplomatickým spojencom. V minulosti odmietla odsúdiť zbrojné testy Pchjongjangu a kritizovala spoločné manévre medzi Spojenými štátmi a Južnou Kóreou.
Peking je zároveň najvýznamnejším spojencom Ruska odkedy sa od Moskvy odvrátil Západ v súvislosti s jej inváziou na Ukrajinu vo februári 2022. Čína kritizuje protiruské sankcie západných krajín a odmieta ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine jednoznačne odsúdiť.